banskastiavnica.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Banská Štiavnica

Svet

Polícia v súvislosti s útokom v Turku zadržala dvoch mužov, sú podozriví z prípravy trestného činu

HELSINKI 23. augusta (WebNoviny.sk) — Fínska polícia zatkla ďalších dvoch mužov podozrivých v súvislosti s minulotýždňovým útokom v meste Turku. Polícia v stredu uviedla, že mužov zadržala pre podozrenie "z prípravy trestného činu s teroristickým úmyslom". Už v utorok poslal regionálny fínsky súd do väzby 18-ročného Maročana pre podozrenie z teroristických činov vrátane dvoch vrážd a ôsmich pokusov o vraždu. Nariadil tiež zadržať troch údajných spolupáchateľov, ktorí mu mali pri plánovaní útoku pomáhať. Odporúčame:Maročan, ktorý dobodal ľudí v meste Turku, skončil vo väzení Hlavný podozrivý Abdurrahmán Mechka sa v piatok priznal k tomu, že v juhozápadnom meste Turku zabil nožom dve ženy a osem ďalších ľudí zranil. Policajní vyšetrovatelia preverujú tiež možné prepojenie na minulotýždňové teroristické útoky v Španielsku, ktorých pravdepodobní páchatelia boli tiež Maročania. Viac k témam: Fínsko, polícia, súd, Turku, útokZdroj: Webnoviny.sk - Polícia v súvislosti s útokom v Turku zadržala dvoch mužov, sú podozriví z prípravy trestného činu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Polícia v súvislosti s útokom v Turku zadržala dvoch mužov, sú podozriví z prípravy trestného činu

Autobus plný rumunských zberačiek havaroval, vozidlu pravdepodobne zlyhali brzdy

BERLÍN 23. augusta (WebNoviny.sk) - Štyridsaťštyri ľudí utrpelo v stredu zranenia pri nehode autobusu, ktorý sa prevrátil na ceste blízko obce Bohmte neďaleko mesta Osnabrück v spolkovej krajine Dolné Sasko. Ako informovala hovorkyňa polície Anke Hamker, vodič stratil kontrolu nad vozidlom, keď vošlo do kruhového objazdu. Predbežnou príčinou nehody je zlyhanie bŕzd. Medzi zranenými boli najmä rumunské ženy, ktoré pracovali ako zberačky na jahodovej farme. Odporúčame:Foto: Mladého cyklistu zrazil autobus, zomrel na mieste Šesť osôb sa pri nehode vážne zranilo, vrátane jednej ženy, čo zostala zakliesnená pod autobusom a vytiahnuť ju spod neho museli hasiči. Rumunské ministerstvo zahraničia uviedlo, že ich ambasáda v Berlíne spolupracuje s miestnymi úradmi, aby určila, v akom stave je zdravie zranených osôb. Viac k témam: dopravná nehoda, hasiči, havária autobusu, Nemecko, záchranáriZdroj: Webnoviny.sk - Autobus plný rumunských zberačiek havaroval, vozidlu pravdepodobne zlyhali brzdy © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Autobus plný rumunských zberačiek havaroval, vozidlu pravdepodobne zlyhali brzdy

Medzi výbušninami teroristov, ktorí útočili v Barcelone, bol aj samovražedný pás

MADRID 23. augusta (WebNoviny.sk) - Španielska polícia našla samovražedný pás so skutočnými výbušninami v dome, kde teroristická bunka, zodpovedná za vraždenie v Barcelone a meste Cambrils, pripravovala ešte väčší útok. Hovorca polície v stredu uviedol, že pás s výbušninami našli v meste Alcanar 200 kilometrov južne od Barcelony, kde dvaja ďalší členovia skupiny vrátane strojcu útokov zomreli pri výbuchu. V budove polícia tiež našla sto nádrží s butánom a materiál na výrobu TATP, teda výbušniny, ktorú používajú militanti Islamského štátu. Odporúčame:Teroristi museli pri útoku v Barcelone improvizovať, plány im skrížil výbuch Zatiaľ nie je jasné, či bol nájdený pás určený pre imáma, ktorý bol pravdepodobným vodcom skupiny a plánoval sa vyhodiť do vzduchu. Zomrel pri výbuchu v dome. Pri stredajšej explózii prišli teroristi nedopatrením o väčšinu svojho arzenálu. Ak by sa tak nestalo, mohli byť ich útoky ešte oveľa ničivejšie. Šiesti atentátnici zastrelení políciou mali na sebe len nepravé samovražedné pásy. Viac k témam: Islamský štát, polícia, teroristický útok v Barcelone, terorizmusZdroj: Webnoviny.sk - Medzi výbušninami teroristov, ktorí útočili v Barcelone, bol aj samovražedný pás © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Medzi výbušninami teroristov, ktorí útočili v Barcelone, bol aj samovražedný pás

Poľský exprezident Lech Walesa tvrdí, že je obeťou politického zločinu

VARŠAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) - Bývalý poľský prezident a demokratický líder Lech Walesa a niektorí opoziční politici tvrdia, že laureáta Nobelovej ceny mieru politicky prenasleduje vládny strana Právo a Spravodlivosť (PiS). Reagovali tak na vyšetrovanie, v rámci ktorého prokuratúra preveruje, či Walesa krivo svedčil pod prísahou. Exprezident popiera, že by písal alebo podpísal nedávno nájdené dokumenty naznačujúce, že bol v 70. rokoch plateným informátorom komunistickej štátnej bezpečnosti. Kritici tvrdia, že vyšetrovanie je posledným zo série krokov vlády, ktorá sa snaží zničiť Walesov imidž demokratického hrdinu. Walesa v stredu vyhlásil, že vládna strana sa voči nemu "snaží o politický zločin". Opozičný politik Pawel Rabiej rovnako povedal, že vládna strana chce pošpiniť Walesovu reputáciu. Walesa je niekdajší vodca hnutia Solidarita, ktoré významne prispelo k pádu komunizmu v Poľsku. V roku 1983 mu udelili Nobelovu cenu mieru, v rokoch 1990 - 1995 bol poľským prezidentom. Viac k témam: Lech Walesa, PoľskoZdroj: Webnoviny.sk - Poľský exprezident Lech Walesa tvrdí, že je obeťou politického zločinu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Poľský exprezident Lech Walesa tvrdí, že je obeťou politického zločinu

Teroristi museli pri útoku v Barcelone improvizovať, plány im skrížil výbuch

MADRID 23. augusta (WebNoviny.sk) - Sudca Fernando Andreu nariadil po utorkovom vypočúvaní štyroch pravdepodobných členov teroristickej bunky, ktorá stojí za minulotýždňovými útokmi v Španielsku, zadržanie dvoch z nich bez možnosti prepustenia na kauciu. Tretieho prikázal ponechať na ďalších 72 hodín vo vyšetrovacej väzbe a štvrtého dočasne prepustil. Teroristi museli improvizovať Podľa súdnych dokumentov teroristi medzi dvoma útokmi nakúpili nože a sekery. Museli totiž improvizovať po tom, ako v stredu pred útokmi vybuchol dom, kde vyrábali bomby. "Výbuch im skrížil pôvodné plány a urýchlil nasledujúce udalosti," vyjadril sa sudca. Nakúpené nože chceli použiť pri útoku v Cambrils. Odporúčame:Aktualizované: Polícia zastrelila útočníka z Barcelony, bol opásaný falošnými výbušninami Dvaja z obvinených pritom pred súdom v Madride vypovedali, že vodcom teroristickej bunky bol imám, ktorý zahynul pri výbuchu domu. Jeden z nich, Mohamed Houli Chemlal tiež opätovne priznal, že plánovali omnoho väčšie útoky, ktorých cieľmi mali byť pamiatky v Barcelone, pričom imám mal v úmysle vyhodiť sa do vzduchu. Z bunky žijú už len štyria podozriví Ďalší z mužov, Driss Oukabir, prokurátorovi povedal, že on prenajal dodávky použité pri útokoch. Údajne si však myslel, že budú určené na sťahovanie. Jeho brat bol jedným z piatich radikálov, ktorých zastrelili v piatok pri útoku na promenáde v Cambrils. Sám však poprel, že by bol členom bunky. Z dvanásťčlennej teroristickej bunky žijú už len štyria podozriví, zvyšní ôsmi zomreli pri výbuchu v dome s výbušninami alebo ich zabili policajti. Ich útoky si vo štvrtok a v piatok v Barcelone a meste Cambrils vyžiadali 15 obetí a 120 zranených. Viac k témam: Barcelona, Islamský štát, Španielsko, teroristický útok, teroristický útok v Barcelone, terorizmusZdroj: Webnoviny.sk - Teroristi museli pri útoku v Barcelone improvizovať, plány im skrížil výbuch © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Teroristi museli pri útoku v Barcelone improvizovať, plány im skrížil výbuch

Video: V Saudskej Arábii zatkli chlapca, ktorý na frekventovanej ceste tancoval Macarenu

DŽIDDA 23. augusta (WebNoviny.sk) - V Saudskej Arábii zatkli 14-ročného chlapca, ktorý na frekventovanej ceste tancoval na hit 90. rokov minulého storočia Macarena. Mladíka obvinili z "nevhodného správania sa na verejnosti". Národnosť chlapca nie je známa a zatiaľ nie je jasné ani to, či ho prokuratúra formálne obžaluje. Odporúčame:Saudská Arábia chce vytvoriť rezort, v ktorom zmierni prísne pravidlá pre turistov Video s tancujúcim tínedžerom v meste Džidda sa po prvý raz objavilo na internete v júli 2016. Komentáre k videu sa na sociálnych sieťach líšia. Niektorí nazývajú chlapca hrdinom, iní zas považujú jeho správanie za nemorálne. Jeddah boy dancing in the middle of Tahlia Street is the hero we need pic.twitter.com/fui9v2UuDF — Ahmed Al Omran (@ahmed) 19. augusta 2017 Viac k témam: polícia, Saudská ArábiaZdroj: Webnoviny.sk - Video: V Saudskej Arábii zatkli chlapca, ktorý na frekventovanej ceste tancoval Macarenu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: V Saudskej Arábii zatkli  chlapca, ktorý na frekventovanej ceste tancoval Macarenu

Bezhlavé torzo tela nájdené v Baltskom mori patrí nezvestnej švédskej novinárke

KODAŇ 23. augusta (WebNoviny.sk) - Bezhlavé ženské torzo, ktoré našli v Baltskom mori, patrí nezvestnej švédskej novinárke Kim Wall. Prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter o tom informovala kodanská polícia s tým, že testy DNA potvrdili zhodu medzi "torzom a Kim Wall". Odporúčame:Majiteľa potopenej dánskej ponorky podozrievajú z vraždy Konštruktéra ponorky zachránili Tridsaťročnú novinárku videli naposledy živú 10. augusta na palube súkromnej ponorky UC3 Nautilus, o ktorej pripravovala reportáž, keď spolu s jej konštruktérom Petrom Madsenom vyrážali na výlet. Za nezvestnú ju vyhlásili po tom, ako jej priateľ zalarmoval políciu, keď sa nevrátila zo spomínaného výletu. Ponorku vypátrali 11. augusta a 46-ročného Madsena zachránili tesne predtým, ako sa potopila. Žena zomrela pri nehode Ten najprv tvrdil, že novinárku ešte v noci vysadil na ostrove v kodanskom prístave. Teraz ale pred súdom priznal, že žena zomrela pri nehode na palube a on ju následne "pochoval" v mori. Dánska polícia predpokladá, že Madsen 40-tonovú ponorku potopil zámerne. Torzo bez rúk, nôh a hlavy našli v pondelok a podľa polície boli končatiny aj hlava odstránené úmyselne. Viac k témam: Dánsko, Kim Wall, novinár, švédsko, vraždaZdroj: Webnoviny.sk - Bezhlavé torzo tela nájdené v Baltskom mori patrí nezvestnej švédskej novinárke © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bezhlavé torzo tela nájdené v Baltskom mori patrí nezvestnej švédskej novinárke

Video: V Indii sa vykoľajil druhý vlak za tri dni, v ceste mu stálo prevrátené nákladné auto

LUCKNOW 23. augusta (WebNoviny.sk) - Vykoľajenie vlaku v indickom štáte Uttarpradéš si vyžiadalo najmenej 74 zranených. Nehoda sa stala po tom, ako sa v blízkosti mesta Auraiya na koľaje prevrátilo nákladné auto vezúce piesok na stavbu. Podľa úradov musel rušňovodič náhle zabrzdiť, v dôsledku čoho lokomotíva a osem vozňov skončilo mimo koľají. Odporúčame:Niekoľko vozňov vlakovej súpravy sa vykoľajilo, dobrovoľníci pomáhajú vyberať pasažierov Ide už o druhú vlakovú nehodu v štáte Uttarpradéš za posledné tri dni. V nedeľu zomrelo pri nehode 23 ľudí. Štátna železničná spoločnosť v Indii prevádzkuje 9000 osobných vlakov, ktoré každý deň využije približne 23 miliónov cestujúcich. Viac k témam: India, nehoda vlakuZdroj: Webnoviny.sk - Video: V Indii sa vykoľajil druhý vlak za tri dni, v ceste mu stálo prevrátené nákladné auto © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: V Indii sa vykoľajil druhý vlak za tri dni, v ceste mu stálo prevrátené nákladné auto

Muž uniesol dvojmesačné dieťa a nechal ho pod nadjazdom, podľa výpovede mu to nariadil Boh

MINDEN 23. augusta (WebNoviny.sk) - Polícia v americkom štáte Louisiana zatkla muža, ktorý uniesol dvojmesačného chlapčeka menom Elijah a nechal ho pod nadjazdom. Dvadsaťpäťročný Kyshaun Wilson nie je pokrvným príbuzným rodiny, no matka dieťaťa Shameisha Thomas uviedla, že ho brali ako jeho uja. Odporúčame:Matka s priateľom zabudli dieťa v aute, po jeho smrti im hrozí obvinenie zo zabitia Podľa informácií KSLA-TV začala polícia s hľadaním bábätka v pondelok v skorých ranných hodinách. Policajný zástupca mesta Minden Steve Cropper prezradil, že únosca dal dieťaťu fľašku, pretože plakalo a odišiel s ním z domu. Neskôr stopol auto do Shreveportu a potom dieťa nechal pod nadjazdom. V Shreveporte povedal bezdomovcovi, čo urobil, a ten kontaktoval políciu, ktorá ho zatkla a obvinila z únosu dieťaťa s priťažujúcimi okolnosťami. Wilson najprv zaprel, že uniesol bábätko, no napokon polícii prezradil, kde ho nechal a dodal, že mu to nariadil Boh. Bábätko našli spiace, zabalené v prikrývke, pričom malo len malé odreniny. Viac k témam: dieťa, únos, USAZdroj: Webnoviny.sk - Muž uniesol dvojmesačné dieťa a nechal ho pod nadjazdom, podľa výpovede mu to nariadil Boh © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Muž uniesol dvojmesačné dieťa a nechal ho pod nadjazdom, podľa výpovede mu to nariadil Boh

V Mexiku vyčíňal drogový kartel, dvojica zavraždila šiestich ľudí

MEXIKO 23. augusta (WebNoviny.sk) - Päť mužov a jedna žena sa stali obeťami série vrážd pravdepodobne súvisiacich s drogovými gangmi v mexickom štáte Chihuahua, informovala tamojšia prokuratúra. Jedného podozrivého zadržali a druhého zabili počas prestrelky s armádou. Odporúčame:Kokaínového kráľa Joaquína Guzmána budú hájiť najlepší právnici Dvojica podľa prokuratúry cestovala v SUV s písmenami "GN". To podľa nich znamená "Gente Nueva", čo je ozbrojené krídlo drogového kartelu Sinaloa, ktorý v štáte Chihuahua súperí o územie s kartelom Juárez. Podozriví sa podľa štátneho prokurátora podieľali na vraždách šiestich obetí, ktorých telá našli na rôznych miestach v meste Jiménez. Oblasť patrí do regiónu známeho pestovaním ópia a marihuany. Viac k témam: drogové kartely, Mexiko, vraždaZdroj: Webnoviny.sk - V Mexiku vyčíňal drogový kartel, dvojica zavraždila šiestich ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Mexiku vyčíňal drogový kartel, dvojica zavraždila šiestich ľudí

Územie spravované Islamským štátom sa zmenšuje, armáda obsadila viac ako 80 percent oblasti

BEJRÚT 22. augusta (WebNoviny.sk) - Libanonská armáda obsadila viac ako 80 percent územia v oblasti hranice so Sýriou, ktoré predtým kontrolovala extrémistická skupina Islamský štát. Zástupca armády Ali Kanso tiež uviedol, že v súčasnosti majú militanti v rukách oblasť s rozlohou približne 20 kilometrov štvorcových. Podľa tamojších médií sa v oblasti nachádza množstvo jaskýň, ktoré nepriatelia môžu využiť ako úkryt. Armáda podporovaná vojakmi USA od soboty vyhnala extrémistov z oblasti s rozlohou približne sto kilometrov štvorcových. Vojaci počas tejto operácie nezadržali žiadneho z nepriateľov, no mnohých zabili. Ďalší zas utiekli do Sýrie. Odporúčame:Hizballáh a Sýria spustili v pohraničí s Libanonom ofenzívu voči islamistom V utorok však zomrel jeden libanonský vojak a ďalší štyria utrpeli zranenia pri explózii bomby, ktorú nastražili extrémisti. Armáda v utorok tiež ohlásila tretiu fázu operácie, počas ktorej sa zameria na odstránenie mín a otvorenie ciest, ktoré predtým okupoval IS. Proti IS bojujú aj v Sýrii. Predstavitelia Libanonu však uviedli, že nespolupracujú so sýrskou armádou. Viac k témam: Islamský štát, Libanon, PakistanZdroj: Webnoviny.sk - Územie spravované Islamským štátom sa zmenšuje, armáda obsadila viac ako 80 percent oblasti © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Územie spravované Islamským štátom sa zmenšuje, armáda obsadila viac ako 80 percent oblasti

Trump pošle do Afganistanu ďalších 3 900 vojakov, chce ukončiť vojnu s extrémistami

WASHINGTON 22. augusta (WebNoviny.sk) — Americký prezident Donald Trump plánuje poslať do Afganistanu približne 3 900 dodatočných vojakov. Informovali o tom v utorok vysokopostavení americkí predstavitelia. Počet vojakov nie je zatiaľ pevne stanovený, zahŕňať však budú výcvikové sily, bezpečnostné sily, ako aj ďalšie podporné jednotky. Do Afganistanu by prví z nich mohli pricestovať "dosť rýchlo", už v priebehu dní či týždňov. Cieľom je urýchliť ukončenie najdlhšie trvajúcej vojny vedenej Spojenými štátmi a eliminovať hrozbu extrémistov v Afganistane. Odporúčame:Donald Trump plánuje zefektívniť boj proti Talibanu, Islamskému štátu či al-Káide Trump predtým oznámil, že americké sily zostávajú v Afganistane a budú naďalej bojovať proti extrémistickým skupinám. Militantné hnutie Taliban už reagovalo na rozhodnutie a uviedlo, že Afganistan bude pre USA "ďalším cintorínom", ak neodvolá svoje jednotky. Viac k témam: Afganistan, Donald Trump, Taliban, USAZdroj: Webnoviny.sk - Trump pošle do Afganistanu ďalších 3 900 vojakov, chce ukončiť vojnu s extrémistami © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trump pošle do Afganistanu ďalších 3 900 vojakov, chce ukončiť vojnu s extrémistami

Maročan, ktorý dobodal ľudí v meste Turku, skončil vo väzení

HELSINKI 22. augusta (WebNoviny.sk) - Fínsky súd poslal do väzby Maročana, ktorý v piatok v juhozápadnom meste Turku zabil nožom dve ženy a osem ďalších ľudí zranil. Regionálny súd v Turku v utorok uviedol, že 18-ročného muža budú zadržiavať pre podozrenie z teroristických činov. Pri ich plánovaní mu údajne pomáhali traja komplici. Hlavný podozrivý Abdurrahmán Mechka sa v piatok k útoku priznal, traja údajní spolupáchatelia, všetko Maročania, však akékoľvek zapojenie odmietajú. Policajní vyšetrovatelia preverujú tiež možné prepojenie na minulotýždňové teroristické útoky v Španielsku, ktorých pravdepodobní páchatelia boli tiež Maročania. Viac k témam: Fínsko, súd, Turku, útokZdroj: Webnoviny.sk - Maročan, ktorý dobodal ľudí v meste Turku, skončil vo väzení © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Maročan, ktorý dobodal ľudí v meste Turku, skončil vo väzení

Študenti univerzít absolvujú dobrovoľný vojenský výcvik, krajina sa obáva ruských aktivít

VARŠAVA 22. augusta (WebNoviny.sk) - Poľské ministerstvo obrany schválilo dobrovoľný vojenský výcvik pre študentov univerzít. Nový program má prispieť k zvýšeniu bezpečnosti v krajine, ktorá sa stále viac obáva ruskej vojenskej aktivity. Krajina tiež plánuje obnoviť armádne vybavenie, ktorého veľká časť pochádza ešte z čias komunizmu. Námestník ministra obrany Michal Dworczyk a zástupcovia školstva podpísali dohodu o novom projekte v pondelok. Poliaci by radi počas nasledujúceho školského roka vycvičili na teoretickej i praktickej úrovni 10-tisíc dobrovoľníkov. Správy z Poľska prišli len niekoľko týždňov pred veľkým vojenským cvičením v Bielorusku, na ktorom sa podieľa aj Rusko. Cvičenie bude zahŕňať približne 12-tisíc vojakov. Odporúčame:Rusko pripravuje vojenské cvičenia so spojencami zo sovietskej éry Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg plánuje tento týždeň navštíviť vojakov aliancie na severovýchode Poľska, v blízkosti hraníc s Bieloruskom. Jednotky NATO a USA prišli do Poľska tento rok na žiadosť Varšavy, ktorá sa obáva Ruska. Viac k témam: dobrovoľná vojenská príprava, Poľsko, študentiZdroj: Webnoviny.sk - Študenti univerzít absolvujú dobrovoľný vojenský výcvik, krajina sa obáva ruských aktivít © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Študenti univerzít absolvujú dobrovoľný vojenský výcvik, krajina sa obáva ruských aktivít

Korunného dánskeho princa odmietli vpustiť do baru, chýbala mu jedna dôležitá vec

BRISBANE 22. augusta (WebNoviny.sk) - Dánskeho korunného princa odmietli vpustiť do baru v austrálskom meste Brisbane, pretože nemal pri sebe identifikačné doklady. Informuje o tom spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na miestne médiá. Štyridsaťdeväťročný korunný princ Frederik a jeho doprovod sa do baru dostali až po tom, ako sa o to postarala pridelená diplomatická ochranka. Tá zamestnancom podniku vysvetlila, že overenie totožnosti v tomto prípade nie je potrebné. Odporúčame:Vtipkára princa Philipa čaká posledné verejné vystúpenie, odchádza na dôchodok Queensland a ďalšie austrálske štáty majú prísne pravidlá pre vstup do podnikov, ktoré predávajú alkohol. Úrady tvrdia, že cieľom takýchto zákonov zavedených v júli je "minimalizovať riziko ublíženia na zdraví súvisiace s alkoholom". Dánsky princ Frederik je ženatý s Austrálčankou Mary Donaldsonovou, ktorú stretol v bare v Sydney počas olympiády v roku 2000. Viac k témam: alkohol, Dánsko, korunný princZdroj: Webnoviny.sk - Korunného dánskeho princa odmietli vpustiť do baru, chýbala mu jedna dôležitá vec © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Korunného dánskeho princa odmietli vpustiť do baru, chýbala mu jedna dôležitá vec

Po zemetrasení na Ischii zachránili spod trosiek troch chlapcov, zahynuli dve ženy

RÍM 22. augusta (WebNoviny.sk) - Záchranári na talianskom ostrove Ischia, ktorý v noci na utorok zasiahlo zemetrasenie s magnitúdom 4,0, vytiahli spod trosiek zrútenej budovy troch chlapcov. Hasiči informovali, že v utorok o 14:12, zhruba 16 hodín po zemetrasení, sa im podarilo zachrániť aj najstaršieho z bratov, 11-ročného Cira. Ako prvého z trosiek vytiahli najmladšieho brata, sedemmesačného Pasqualeho a po ňom nasledoval osemročný Mattias. Odporúčame:Foto: Taliansky ostrov Ischia zasiahlo zemetrasenie, museli evakuovať aj nemocnicu Chlapcov by mali už v stredu prepustiť z nemocnice. Zranenie pritom utrpel len Ciro, ktorý má zlomenú pravú nohu. Práve on zrejme zachránil život Mattiasovi tým, že ho strčil pod posteľ. Neskôr tiež búchaním rúčkou metly privolal pozornosť záchranárov. Ich otca sa podarilo zachrániť už skôr a matka dokázala z ruín vyjsť sama cez okno v kúpeľni. Pri zemetrasení, ktorého epicentrum bolo severne od najviac zasiahnutej obce Casamicciola v hĺbke asi päť kilometrov, zahynuli najmenej dve ženy a ďalších 39 ľudí utrpelo zranenia. Zhruba 2600 ľudí prišlo o strechu nad hlavou. Zobraziť fotogalériu k článku:Taliansky ostrov Ischia zasiahlo zemetrasenie Ostrov Ischia pri pobreží Neapola má zhruba 50-tisíc obyvateľov a je veľmi populárny medzi turistami. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com. Viac k témam: ostrov Ischia, Taliansko, zemetrasenieZdroj: Webnoviny.sk - Po zemetrasení na Ischii zachránili spod trosiek troch chlapcov, zahynuli dve ženy © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Po zemetrasení na Ischii zachránili spod trosiek troch chlapcov, zahynuli dve ženy

Našli telá námorníkov nezvestných po nehode amerického torpédoborca

SINGAPUR 22. augusta (WebNoviny.sk) - Pri pátraní po desiatich nezvestných námorníkoch z amerického torpédoborca, ktorý sa v pondelok v ranných hodinách zrazil s tankerom východne od Singapuru, našli niekoľko tiel. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na americké námorníctvo. Telá objavili potápači pri prehľadávaní zatopených kajút lode USS John S. McCain, ktorá momentálne kotví na singapurskej námornej základni Changi. Zisťujú tiež, či telo, ktoré objavilo malajzijské námorníctvo, nepatrí niektorému z nezvestných. Odporúčame:Americký torpédoborec sa zrazil s tankerom, po nezvestných pátrajú Nehoda sa stala v pondelok o 5:24 miestneho času (v nedeľu 23:24 stredoeurópskeho letného času), keď loď smerovala na rutinnú zastávku do singapurského prístavu. Náraz poškodil loď USS John S. McCain na ľavej strane a tanker Alnic MC plaviaci sa pod libérijskou vlajkou v prednej časti. Pri nehode utrpelo zranenia päť amerických námorníkov, pričom štyroch z nich previezli do nemocnice v Singapure. Na tankeri neboli žiadni zranení a nedošlo ani k úniku ropy. Spojené štáty následne pozastavili činnosť celej svojej flotily. Zrážka torpédoborca a tankeru bola už štvrtou nehodou amerického námorníctva počas roka a druhou za dva mesiace. USS John S. McCain patrí do siedmej americkej námornej flotily a jej domovským prístavom je japonská Jokosuka. Viac k témam: americký torpédoborec USS John S. McCain, nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Našli telá námorníkov nezvestných po nehode amerického torpédoborca © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Našli telá námorníkov nezvestných po nehode amerického torpédoborca

Aktualizované: Štyria muži spájaní s útokmi v Barcelone a Cambrils, prezradili na súde ďalšie skutočnosti

aktualizované 22. augusta, 19:41 MADRID 22. augusta (WebNoviny.sk) - Štyria pravdepodobní členovia teroristickej bunky, ktorá stojí za nedávnymi útokmi v Španielsku, sa v utorok postupne postavili pred súd. Štyroch mužov zatkli minulý týždeň pre ich údajné zapojenie sa do plánovania alebo uskutočnenia útokov v Barcelone a v prímorskom meste Cambrils. Vypovedať budú pred súdom v Madride, kde sa rozhodne, či ich pošlú do väzby alebo prepustia. Skupina plánovala ešte väčší útok Podozrivými sú Driss Oukabir, Mohammed Aalla, Salh el Karib a Mohamed Houli Chemal, informovali španielske médiá. Troch z nich zatkli v meste Ripoll, štvrtého v Alcanare južne od Barcelony, kde našli po náhodnom výbuchu aj dom s pripravovanými výbušninami. Ako prvý sa pred sudcu postavil 21-ročný Chemlal, ktorý výbuch v dome, kde radikáli vyrábali výbušniny, prežil a môže tak objasniť motívy celkovo 12-člennej bunky, ktorá zabila 15 ľudí a 120 ďalších zranila. Podľa nemenovaných súdnych zdrojov pri výpovedi priznal, tak ako už pri prvotnom policajnom výsluchu, že skupina plánovala ešte väčší útok. Odporúčame:Muž, ktorý útočil na Las Ramblas, sa po incidente prechádzal po Barcelone a zabil človeka Myslel si, že dodávky sú na sťahovanie Oukabir bol druhým z podozrivých, ktorý vypovedal pred súdom v Madride. Jeho brat bol jedným z piatich radikálov, ktorých zastrelili v piatok pri útoku na promenáde v Cambrils. Sám však poprel, že by bol členom bunky. Driss Oukabir prokurátorovi povedal, že on prenajal dodávky použité pri útokoch. Údajne si však myslel, že budú určené na sťahovanie. Prokurátor žiada, aby Oukabira spolu s ďalším podozrivým, Mohamedom Houlim Chemlalom, poslali do väzby bez možnosti prepustenia na kauciu. Odporúčame:Teroristi, ktorí útočili v Barcelone a Cambrils, sú už mŕtvi alebo vo väzení Polícia teroristov dolapila alebo zabila Z dvanásťčlennej teroristickej bunky žijú už len štyria podozriví páchatelia, ôsmi zvyšní zomreli pri výbuchu v dome s výbušninami alebo ich zabili policajti. Posledného unikajúceho podozrivého Younesa Abouyaaqouba polícia zastrelila v pondelok v Subirats. Dvaja ďalší zomreli pri výbuchu domu s výbušninami a piatich zastrelili počas útoku v Cambrils. Zobraziť fotogalériu k článku:Do davu ľudí v centre Barcelony vrazila v plnej rýchlosti dodávka Viac k témam: Španielsko, teroristický útok, teroristický útok v Barcelone, terorizmusZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Štyria muži spájaní s útokmi v Barcelone a Cambrils, prezradili na súde ďalšie skutočnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktualizované: Štyria muži spájaní s útokmi v Barcelone a Cambrils, prezradili na súde ďalšie skutočnosti

Severná Kórea sa vyhráža USA odvetou za cvičenia s Južnou Kóreou

SOUL 22. augusta (WebNoviny.sk) - Po začiatku každoročných vojenských cvičení Južnej Kórey a USA, ktoré Severná Kórea považuje za nácvik invázie, uzavretý autoritársky štát tradične vyostril svoju rétoriku. Odporúčame:Armáda predstavila plán útoku na Guam, Kim Čong-un bude sledovať správanie Američanov Armáda Severu v utorok vo vyhlásení uviedla, že Spojené štáty budú za cvičenia čeliť "neľútostnej odvete a potrestaniu". Stanovisko obviňuje USA tiež z nasadenia nešpecifikovaných "smrtiacich" zbraní a nácviku operácie, ktorej cieľom má byť odstránenie absolutistického vládcu Kim Čong-una. Rozsiahle spoločné manévre Južnej Kórey a USA sa začali v pondelok a potrvajú do 31. augusta. Pchjongjang počas nich už tradične stupňuje svoju rétoriku a hrozby. Akýkoľvek jednostranný priamy útok zo strany komunistického štátu je však extrémne nepravdepodobný, keďže Spojené štáty Severnú Kóreu vojensky neporovnateľne prevyšujú. Viac k témam: Južná Kórea, Kim Čong-un, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, Severná Kórea, vojenské cvičenieZdroj: Webnoviny.sk - Severná Kórea sa vyhráža USA odvetou za cvičenia s Južnou Kóreou © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Severná Kórea sa vyhráža USA odvetou za cvičenia s Južnou Kóreou

Donald Trump plánuje zefektívniť boj proti Talibanu, Islamskému štátu či al-Káide

WASHINGTON 22. augusta (WebNoviny.sk) - Armáda Spojených štátov amerických zostáva v Afganistane a bude naďalej bojovať proti extrémistickým skupinám. Uviedol to prezident Donald Trump. "Amerika bude spolupracovať s afganskou vládou, pokiaľ budeme vidieť odhodlanie a pokrok," vyhlásil. Politik nepovedal, dokeby budú vojská v krajine, neuviedol ani, či plánuje zvýšiť počet jednotiek. Reakcia Talibanu Militantné hnutie Taliban už reagovalo na rozhodnutie a uviedlo, že Afganistan bude pre USA "ďalším cintorínom", ak neodvolá svoju armádu. Trump sa vyjadril, že raz by sa im v Afganistane mohlo podariť uzavrieť politický mier s Talibanom. Odporúčame:Taliban napísal Trumpovi otvorený list s požiadavkami, má 1600 slov Prezident tiež plánuje zefektívniť boj proti Islamskému štátu a al-Káide. "Potrebujú vedieť, že sa nemajú kam ukryť - neexistuje miesto, kam by nedosiahli ruky Ameriky," povedal a vyzval Indiu, aby pomohla v boji proti islamským extrémistom. Nalieha aj na Pakistan Trump nalieha aj na Pakistan, pričom uviedol, že USA už nebudú tolerovať, že krajina militantom ponúka "úplné bezpečie". Zástupcovia pakistanskej armády však tieto slová odmietli. Naopak, z Trumpovho postoja sa tešia afganská vláda i britský minister obrany Michael Fallon. "Musíme v Afganistane vydržať až do konca a pomôcť s budovaním tamojšej krehkej demokracie a zredukovať teroristickú hrozbu voči západnému svetu," vyhlásil Fallon. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a agentúry AP. Viac k témam: Afganistan, Donald Trump, Islamský štát, Pakistan, Taliban, terorizmus, USAZdroj: Webnoviny.sk - Donald Trump plánuje zefektívniť boj proti Talibanu, Islamskému štátu či al-Káide © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Donald Trump plánuje zefektívniť boj proti Talibanu, Islamskému štátu či al-Káide

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Polícia pátra po Jurajovi, ktorý údajne odišiel k lekárke a naspäť sa už nevrátil
Ak sa zistia nové fakty o poisťovni Rapid life, vyšetrovanie bude znova otvorené, tvrdí Gašpar
Polícia v súvislosti s útokom v Turku zadržala dvoch mužov, sú podozriví z prípravy trestného činu
UPC prináša do videotéky MyPrime novinky od Universal Studios
Saganov tím napadol vírus, po Kolářovi odstúpil z pretekov Vuelta a Espaňa aj líder Majka
Život chutí aj po lete, s Mattoni

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Banská Štiavnica, Banská Belá, Banský Studenec, Svätý Anton, Štiavnické Bane
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang