banskastiavnica.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Banská Štiavnica

Aktuálne spravodajstvo

NHL sa netradične presunula do Číny, Los Angeles v Šanghaji prekonali Vancouver

ŠANGHAJ 21. septembra (WebNoviny.sk) - Hokejisti Los Angeles bez Mariána Gáboríka v zostave zdolali hráčov Vancouveru 5:2 (2:0, 1:1, 2:1) v štvrtkovom prípravnom súboji pred novou sezónou NHL, ktorý sa hral netradične v čínskom Šanghaji v rámci hokejovej osvety v najľudnatejšej krajine sveta. Odvetu zohrajú tie isté tímy o dva dni neskôr v Pekingu. Odporúčame:Tatar s asistenciou, Budaj dvakrát inkasoval, Černák rozdával hity Ide o historicky prvé dva predsezónne duely tímov z NHL na čínskom ľade. V rámci exkurzie na Ďaleký východ by si mali hokejisti vyšliapať aj na Veľký Čínsky múr. PRÍPRAVNÉ ZÁPASY ÚČASTNÍKOV NHL Los Angeles - Vancouver 5:2 (2:0, 1:1, 2:1) - hralo sa v čínskom Šanghaji Viac k témam: hokej, NHLZdroj: Webnoviny.sk - NHL sa netradične presunula do Číny, Los Angeles v Šanghaji prekonali Vancouver © SITA Všetky práva vyhradené.

logo NHL sa netradične presunula do Číny, Los Angeles v Šanghaji prekonali Vancouver

Kollárovo hnutie Sme Rodina by volilo viac ľudí ako SNS, do parlamentu by sa dostalo osem strán

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Ak by sa parlamentné voľby konali v druhej polovici septembra, zvíťazila by strana Smer-SD so ziskom 26 percent hlasov. Získala by tak 43 poslaneckých mandátov. V prvej trojke aj SaS a kotlebovci Na druhom mieste by skončila strana Sloboda a Solidarita (SaS) so ziskom 14 percent hlasov (23 mandátov) a tretia by bola strana Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko so ziskom 10,4 percenta voličských hlasov (17 mandátov). Odporúčame:Prieskum ukázal, kto by nahradil Freša na poste bratislavského župana Vyplýva to z prieskumu, ktorý robila agentúra FOCUS od 11. do 18. septembra na vzorke 1005 respondentov. Tí odpovedali na otázku: "Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?" Výsledky prieskumu poskytol agentúre SITA Martin Slosiarik z FOCUSU. Voliť by išlo 68,7 percenta ľudí Hnutie OĽANO-NOVA by volilo 9,6 percenta respondentov, čiže by získalo 16 mandátov. Hnutie SME RODINA - Boris Kollár by malo 9,1 percenta hlasov (15 mandátov) a Slovenskú národnú stranu (SNS) by volilo 8,7 percenta opýtaných. Získali by tak tiež 15 mandátov. Do parlamentu by sa dostalo aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) zo ziskom 6,4 percenta voličských hlasov (11 mandátov) a Most-Híd, ktorý by volilo 6 percent opýtaných ľudí (10 mandátov). Naopak, pred bránami parlamentu by ostali Strana maďarskej komunity (SMK-MKP), ktorú by volili štyri percenta opýtaných, Strana zelených Slovenska (SZS) s podporou 1,6 percenta ľudí a Komunistická strana Slovenska (KSS) s podporou 0,9 percenta respondentov. Voliť by išlo 68,7 percenta ľudí. Nerozhodnutých bolo 12,4 percenta respondentov a voliť by nešlo 18,9 percenta opýtaných. Otázka: Ak by parlamentné voľby boli teraz, najbližší víkend, ktorú stranu, alebo hnutie by ste volili? Politická strana % rozhodnutých voličov SMER-SD 26 SaS 14 Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko 10,4 OĽANO - NOVA 9,6 SME RODINA - Boris Kollár 9,1 SNS 8,7 KDH 6,4 MOST-HÍD 6 SMK-MKP 4 SZS 1,6 KSS 0,9 SDKÚ-DS 0,8 SMS 0,8 SIEŤ 0,7 ŠANCA 0,4 SKOK 0,2 MKDA-MKDSZ 0,2 DS 0,1 Priama demokracia 0,1 VZDOR 0 iná strana 0   Viac k témam: agentúra FOCUS, KDH Kresťanskodemokratické hnutie, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, Most-Híd, OĽaNO-NOVA, SaS Sloboda a Solidarita, Sme Rodina Boris Kollár, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, volebný prieskumZdroj: Webnoviny.sk - Kollárovo hnutie Sme Rodina by volilo viac ľudí ako SNS, do parlamentu by sa dostalo osem strán © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kollárovo hnutie Sme Rodina by volilo viac ľudí ako SNS, do parlamentu by sa dostalo osem strán

Diego Costa sa vráti do Atlética Madrid, Chelsea súhlasí s odchodom

LONDÝN 21. septembra (WebNoviny.sk) - Vedenie anglického futbalového klubu FC Chelsea súhlasilo s odchodom útočníka Diega Costu do Atlética Madrid. Transfer by sa mal skompletizovať v januári v rámci zimného prestupového termínu. Dvadsaťosemročný brazílsky rodák so španielskym občianstvom sa do FC Chelsea presunul v roku 2014 za 32 miliónov libier práve z Atlética Madrid. Diego Costa by mal absolvovať medicínske testy v staronovom klube už v najbližších dňoch. Informuje o tom BBC. Odporúčame:Video: Arsenal má prvý bod z ihrísk súperov, v derby proti FC Chelsea mohol aj vyhrať Diego Costa v drese FC Chelsea odohral 120 zápasov a strelil 58 gólov, vrátane 20 vo vlaňajšej sezóne Premier League, v ktorej "The Blues" získali majstrovský titul. V tejto sezóne za Londýnčanov ešte neodohral ani minútu, väčšinu augusta strávil v Brazílii. Chelsea a Atlético sú súpermi v C-skupine Ligy majstrov. Ich prvý vzájomný duel príde na rad už v stredu 27. septembra v španielskej metropole. Diego Costa je aj španielsky reprezentant. V drese "Červenej fúrie" odohral 16 zápasov a strelil 6 gólov. Viac k témam: Atlético Madrid, Diego Costa, FC Chelsea, futbal, La Liga, Premier LeagueZdroj: Webnoviny.sk - Diego Costa sa vráti do Atlética Madrid, Chelsea súhlasí s odchodom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Diego Costa sa vráti do Atlética Madrid, Chelsea súhlasí s odchodom

Ryanair ponúka pilotom na najväčších základniach zvýšenie ročného platu o 10-tisíc eur

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair ponúka pilotom na londýnskom letisku Stansted a na letiskách v Dubline, Frankfurte a Berlíne zvýšenie ročného platu o 10 tis. eur. Nedostatok personálu Rast platov je nad rámec odmeny v sume 12 tis. eur, ktorú firma tento týždeň navrhla výmenou za pomoc pri zmiernení nedostatku pilotov. Odporúčame:Ryanair zrušil desiatky letov, pozrite si kompletný zoznam Podľa portálu írskej rozhlasovej a televíznej spoločnosti RTÉ to povedal generálny riaditeľ firmy Ryanair Michael O\'Leary. Odmenu pilotom firma ponúkla výmenou za odpracovanie 10 dní navyše s cieľom nahradiť nedostatok personálu, ktorý donútil Ryanair, aby minulý týždeň ohlásil zrušenie 2 tis. letov počas septembra a októbra. Prijmu stovky pilotov Portál rte.ie ďalej uviedol, že na štvrtkovom valnom zhromaždení akcionárov Ryanairu zaznela aj informácia, podľa ktorej firma v najbližších dvoch týždňoch ukončí výcvik ďalších 120 pilotov a v najbližších šiestich mesiacoch prijme takmer 500 nových pilotov. Minulý týždeň Ryanair oznámil, že počas šiestich týždňov zruší 50 letov denne. O\'Leary akcionárom povedal, že toto zrušenie letov stojí firmu približne 25 mil. eur. Generálny riaditeľ dodal, že hoci sa objavili správy, podľa ktorých piloti odmietli návrh odmien za vzdanie sa dovoleniek, zamestnanci už ponúkli spoločnosti dodatočné odpracovanie 2500 dní. Viac k témam: RyanairZdroj: Webnoviny.sk - Ryanair ponúka pilotom na najväčších základniach zvýšenie ročného platu o 10-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ryanair ponúka pilotom na najväčších základniach zvýšenie ročného platu o 10-tisíc eur

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií dostal podnet na Kisku od strany neúspešného protikandidáta

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) – Neparlamentná strana Nový parlament, ktorej predsedom je neúspešný prezidentský kandidát z posledných volieb Jozef Behýl, podala podnet na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, v ktorom ho žiada, aby preskúmal porušenia zákona o ochrane verejného záujmu verejným funkcionárom Andrejom Kiskom. Odporúčame:Aktualizované: Vznikajú pochybnosti o financovaní Kiskovej kampane, parlamentný výbor žiada od Kažimíra správu Ako povedal vo štvrtok pre agentúru SITA Behýl, podnet strana podala na Andreja Kisku ako prezidenta Slovenskej republiky pre dôvodné podozrenie z porušenia ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. „Podľa medializovaných informácií spoločnosť KTAG, s.r.o, vynaložila za r. 2013 a 2014 značnú časť finančných prostriedkov patriacich tejto spoločnosti na financovanie prezidentskej kampane Andreja Kisku. Podľa zverejnených informácií si mala spoločnosť KTAG, s.r.o. takýmto spôsobom neoprávnene znížiť daňový základ o viac ako 136 000 eur. Preto existuje dôvodné podozrenie, že počas funkčného obdobia verejného funkcionára Andreja Kisku, tieto pohľadávky boli spoločnosťou odpustené, alebo inak zanikli, čo možno považovať za prijatie daru, alebo inej nenáležitej výhody v prospech verejného funkcionára. Tieto výdavky sú podľa nášho názoru v priamej súvislosti s výkonom verejnej funkcie, keďže boli vynaložené na jeho prezidentskú kampaň,“ upozornil Behýl. Poliačik o doručení podnetov nevedel Politická strana Nový parlament podnetom žiada Výbor Národnej rady pre nezlučiteľnosť funkcií o objasnenie spôsobu financovania prezidentskej kampane Andreja Kisku a možného porušenia ústavného zákona tak, aby sa občianska verejnosť dozvedela informácie, na ktoré má právo, či prezident Kiska porušil zákon o ochrane KTAG verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Odporúčame:Vytypovali zoznam osôb, ktoré prišli do kontaktu s dokumentmi o daňovej kontrole v Kiskovej firme „V prípade, že menovaný verejný funkcionár nevysvetlí tieto závažné podozrenia príslušnému výboru národnej rady, nie je ďalej podľa nášho názoru hoden vykonávať funkciu prezidenta Slovenskej republiky a stráca pre svojich voličov a občanov Slovenskej republiky akýkoľvek morálny kredit a autoritu,“ vyhlásil Behýl s tým, že dnes strana ešte podanie doplnila. Podľa neho totiž Kiska záväzok voči firme neuviedol v majetkovom priznaní, čím porušil zákon. Predseda výboru Martin Poliačik (SaS) zatiaľ o doručení podnetov nevedel. Ako však vo štvrtok pre agentúru SITA uviedol, ak podnet spĺňa zákonné požiadavky, výbor sa ním bude zaoberať. „Výbor hlasovaním rozhodne, či ho prijme alebo neprijme na ďalšie konanie,“ uviedol Poliačik. KTAG vyšetrovala finančná správa aj polícia Spoločnosť Kiska Travel Agency (KTAG), ktorej spolumajiteľom je prezident Kiska, vyšetrovala finančná správa aj polícia. Daňová kontrola ukázala, že KTAG na dani z príjmov zaplatila o 27-tisíc eur menej než mala, spoločnosť po vyšetrovaní chybu priznala, oľutovala, a daň doplatila, čím trestnosť tohto činu zanikla. V stredu sa kauzou zaoberal aj parlamentný výbor pre financie a rozpočet. Ten žiada ministra financií Petra Kažimíra, aby podal výboru správu k medializovaným rozdielom vo financovaní kampane Andreja Kisku pred prezidentskými voľbami v roku 2014. Členovia výboru na mimoriadnom rokovaní konštatovali, že podľa medializovaných informácií vznikajú pochybnosti o zákonnosti financovania kampane prezidenta. Kažimíra tiež parlamentný výbor požiadal, aby mu predložil oznámenia Kisku a ďalších subjektov, ktoré boli povinné oznámiť rezortu financií výšku prostriedkov vynaložených na kampaň. Od prezidenta SR členovia výboru očakávajú, že ministerstvu financií poskytne súčinnosť pri vypracovaní správy, o ktorú výbor žiada. Parlamentný výbor očakáva, že Kiska predloží účtovné doklady, ktoré boli vystavené v súvislosti s prezidentskou kampaňou účtovaných spoločnosťou KTAG. Viac k témam: Andrej Kiska, Jozef Behýl, Kiska Travel Agency (KTAG), Nový parlament, Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkciíZdroj: Webnoviny.sk - Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií dostal podnet na Kisku od strany neúspešného protikandidáta © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií dostal podnet na Kisku od strany neúspešného protikandidáta

King Shaolin zverejnili klip k piesni Born Free!, sleduje členov kapely od narodenia po súčasnosť

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Kapele King Shaolin sa narodil klip s netradičným vizuálom. Druhý klip z nového albumu Play Against The Rules ku skladbe Born Free! kapela poňala osobne. Je odrazom ich života a slobody. Uvidíme v ňom členov kapely od narodenia až po súčasnosť, fotky, prvé dotyky s hudbou a hudobnými nástrojmi, zábery z koncertov aj mimo nich, ktoré dotvára animácia talentovaného člena kapely Norberta Neuschla. "Pri príležitosti päťročnice kapely sme sa rozhodli vytvoriť klip, ktorý by zachytil a predstavil divákovi toto obdobie. Životom kapely žijeme intenzívne už pomaly šiesty rok a naozaj veľmi veľa sme toho spoločne zažili. Zahrali sme viac ako 400 koncertov, vydali dva albumy a jedno EP a najazdili tisíce kilometrov. Skladba "Born Free!" je oslavou života, a preto sme sa rozhodli, že z videomateriálov, ktoré sme nazbierali za posledné roky, urobíme časozberný klip. Na scenári sme pracovali s našim manažérom a mentorom Lumírom Matim a tvorcom diela Norbertom Neuschlom," približuje námet klipu spevák Dominik Štofko. Z vlastnej dielne Klip vytvoril a animoval basgitarista kapely Norbert Neuschl, ktorý stojí aj za umeleckou značkou NEUSCHL. Diela tohto kreatívneho tímu sme mohli vidieť na viacerých výstavách po celom Slovensku. Navyše Norbert spolupracoval s viacerými umelcami na hudobných a výtvarných projektoch a tvorbe animovaných videoklipov. "Bolo oveľa náročnejšie vytvárať komplexné dielo pre vlastnú kapelu, ako keď pracujem pre klienta, s ktorým ma nespája spoločná minulosť. Vyžaduje to oveľa osobnejší vklad. Avšak mám rád výzvy, preto som ponuku prijal a, samozrejme, mám rád aj kapelu,“ vyjadril svoje pocity Norbert Neuschl. Jeho rukopis kresby je vo videu citeľný a dodáva klipu osobitý umelecký ráz. Prelínanie kreslenej animácie s archívnymi zábermi dodáva videu na dynamike a taktiež poukazuje na slobodnú myseľ, o ktorej Dominik spieva. Dieťa je v každom z nás "Každý človek sa rodí s úplne čistým štítom a od prvej sekundy sa formuje jeho osobnosť a názory, ktoré sú ďalej pečatené jeho činmi. Myslím, že je to niečo, čo stojí za zamyslenie, ak chce človek robiť svet lepším," prezradil autor skladby a spevák Dominik Štofko. „Paradoxom je, že táto skladba sa dostala na album veľmi nečakane a úplne na poslednú chvíľu. A dnes sme nesmierne radi, že sme ju vybrali ako singel a dočkala sa tohto pre nás hodnotného vizuálu," dodal kapelník Michal Neffe. King Shaolin ročne odohrajú viac ako 90 koncertov. V druhej polovici septembra čakajú kapelu ďalšie koncerty po celom Slovensku. Okrem toho k päťročnici kapely chystajú slovenské klubové turné, ktoré sa bude konať na jar roka 2018. Kapela King Shaolin * debutovala albumom Road To The Machiavelli Valley (2012), z ktorého pochádzajú piesne Japan, My Road či Never Knows. Začiatkom roka 2014 začali pôsobiť aj ako sprievodná kapela Celeste Buckingham. V roku 2015 získali na Medzinárodnom festivale piesne v poľskom Rzeszówe druhé miesto a Dominik Štofko si vďaka skladbe Friend odniesol ocenenie za najlepšiu kompozíciu. V skupine pôsobia aj Norbert Neuschl (basgitara, sprievodné vokály), Michal Neffe (gitara) a Michal Uličný (bicie nástroje). Vlani vydali EP Burn Inside a tento rok v marci spomínanú štúdiovku Play Against The Rules. K spomínanej päťročnici chystajú slovenské klubové turné, ktoré sa bude konať na jar 2018. Informácie pochádzajú od PR manažéra Marca Maseratiho a z archívu agentúry SITA. Viac k témam: hudba, King ShaolinZdroj: Webnoviny.sk - King Shaolin zverejnili klip k piesni Born Free!, sleduje členov kapely od narodenia po súčasnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

logo King Shaolin zverejnili klip k piesni Born Free!, sleduje členov kapely od narodenia po súčasnosť

Prečo sa o tom bavíme? Reagoval tréner Říha na otázku, či je možný príchod Jágra do Slovana

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Základná časť KHL 2017/2018 trvá už mesiac a brankár Jaroslav Janus ešte neodchytal v drese HC Slovan Bratislava ani jeden duel. V "klietke" sa zatiaľ striedajú Marek Mazanec a Jakub Štěpánek. Kouč Miloš Říha už skôr informoval, že brankársku otázku v klube vyriešia do konca septembra a na tom sa nič nemení. "Na to by mal odpovedať niekto iný. Do konca mesiaca máme čas na rozhodnutie, dovtedy je potrebné počkať,“ povedal tréner "bellasých" po stredajšej prehre 3:6 s Ak Bars Kazaň. Holík je na listine voľných hráčov Kouč Říha sa v stredu večer po zápase nevyhol ani otázke, či nemá záujem o služby českého centra Petra Holíka, ktorý končí pôsobenie v ruskom Čerepovci. Odporúčame:Slovanu sa nedarí, fanúšikovia počas zápasu proti Kazani kričali Říha von "Klub ho umiestnil na listinu voľných hráčov, takže si musíme počkať, ako to dopadne. Je to však problém, pretože je Čech a hraničilo by to s tým, že naozaj budeme český tím. Je to šikovný center, akého by sme potrebovali. Čerepovec mu nesadol a neviem prečo. To musíme najskôr zistiť," poznamenal. Jágr čaká na ponuky z NHL Legendárny český útočník Jaromír Jágr stále čaká na ponuky zo zámorskej NHL, no nevylúčil prípadné účinkovanie v KHL. Veľký záujem o jeho služby údajne prejavil Neftechimik Nižnekamsk. Je možný aj jeho príchod do Slovana? "Prečo sa o tom bavíme? Odpovedal by som, ale nemôžem. Dal som niekomu slovo, tak nemôžem hovoriť. On stále čaká na NHL, tie dva týždne si ešte počká. Potom sa bude rozhodovať, čo a ako. Pre neho je druhá priorita olympiáda a chce sa na ňu pripraviť. A zatiaľ nevie, v ktorom tíme,“ poznamenal M. Říha. Viac k témam: HC Slovan Bratislava, hokej, Jaromír Jágr, KHL Kontinentálna hokejová liga, Miloš Říha, Slovan v KHLZdroj: Webnoviny.sk - Prečo sa o tom bavíme? Reagoval tréner Říha na otázku, či je možný príchod Jágra do Slovana © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prečo sa o tom bavíme? Reagoval tréner Říha na otázku, či je možný príchod Jágra do Slovana

Súd zmiernil trest pre Petra, ktorý sa vyhrážal družke, lebo si našla nového priateľa

BANSKÁ BYSTRICA 21. septembra (WebNoviny.sk) – Senát Krajského súdu v Banskej Bystrici vyhovel odvolaniu 46-ročného Petra Kunštára z Čierneho Balogu a zmiernil mu trest odňatia slobody z päť a pol roka na tri roky nepodmienečne. S družkou žili spolu 11 rokov Trestné činy nebezpečné vyhrážanie a obmedzovanie osobnej slobody spáchal Kunštár voči družke Marte a ich spoločnej dcére Daniele v novembri minulého roku. Odporúčame:Muž zaútočil v domove pre seniorov, kladivom napadol svoju 86-ročnú manžellku Kunštára „vytočilo“, že si družka našla nového priateľa. Pritom spolu žili jedenásť rokov a majú spoločnú dcéru. Vyhrážky jej nepovedal priamo, ale prostredníctvom sms správ a sociálnej siete hrozil, že „si odsedí ju i jej priateľa“. Už v minulosti bol trestaný Obmedzovanie osobnej slobody spáchal pred rokom 26. novembra, keď Marta chcela odísť s dcérou do Bacúcha za priateľom, ale opitý Kunštár im v tom zabránil. Kunštára potom odviedli privolaní policajti a sudca na neho uvalil väzbu, pretože bol v minulosti už trestaný. Družka Marta podala na Kunštára trestné oznámenie, pretože mal za sebou kriminálnu minulosť vrátane vraždy, ale na súde odmietla proti nemu vypovedať a navštívila ho i vo väzbe. Okresný súd v Brezne uznal Kunštára za vinného podľa obžaloby a uložil mu trest odňatia slobody na päť a pol roka nepodmienečne. Kunštár sa voči tomu odvolal a krajský súd mu vyhovel. Prvostupňový trest označil za neprimerane prísny a vzhľadom na okolnosti prípadu mu ho zmiernil na tri roky. Viac k témam: domáce násilie, krimi, súdyZdroj: Webnoviny.sk - Súd zmiernil trest pre Petra, ktorý sa vyhrážal družke, lebo si našla nového priateľa © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Súd zmiernil trest pre Petra, ktorý sa vyhrážal družke, lebo si našla nového priateľa

Severná Kórea označila príhovor Donalda Trumpa za „štekanie psa“

NEW YORK 21. septembra (WebNoviny.sk) - Minister zahraničných vecí Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Ri Yong-ho označil prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa na 72. Valnom zhromaždení OSN za "zvuk štekajúceho psa". Prezident Trump vo svojom vystúpení kritizoval jadrový program KĽDR a varoval, že ak bude musieť, Severnú Kóreu nadobro zničí. Severokórejského vodcu nazval "raketovým mužom" a odkázal mu, že testy, ktoré robí, sú samovražednou misiou preňho aj jeho režim. Odporúčame:Ak budeme musieť, Severnú Kóreu nadobro zničíme. Trump sa v prejave na pôde OSN venoval aj Iránu Minister Ri Yong-ho neďaleko sídla OSN v New Yorku povedal: "Existuje príslovie, ktoré hovorí: Psy štekajú, karavána ide ďalej. Ak sa Trump domnieva, že nás svojím brechotom vystraší, tak sa mu to asi sníva." Ri Yong-ho má na Valnom zhromaždení vystúpiť v piatok. Predstavitelia OSN pritom pred pár dňami schválili nové sankcie voči KĽDR, vrámci ktorých obmedzia dovoz ropy do krajiny a zakážu vývoz textilu. Týmto krokom chcú Pchjongjangu prerušiť prísun paliva a znížiť príjmy na zbraňové programy. Viac k témam: Donald Trump, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, OSN Organizácia spojených národov, Severná Kórea, USA, Valné zhromaždenie OSNZdroj: Webnoviny.sk - Severná Kórea označila príhovor Donalda Trumpa za štekanie psa © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Severná Kórea označila príhovor Donalda Trumpa za „štekanie psa“

Začalo sa vojenské cvičenie Poliakov a jednotiek NATO s názvom Dragon-17

VARŠAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Vojaci poľskej armády a NATO odštartovali na severe krajiny veľké obranné cvičenie. Reagovali tak na týždňové cvičenie Rusov a Bielorusov, ktoré sa skončilo v stredu. Akcia s názvom Dragon-17, ktorá zahŕňa 17-tisíc vojakov a približne 3500 kusov vybavenia, potrvá do 29. septembra. Odporúčame:Vojenské cvičenie Ruska a Bieloruska pôsobí ako príprava na veľkú vojnu, vyhlásil generál Pavel Do cvičenia sa po prvý raz zapojili aj členovia novej jednotky s názvom Ozbrojené sily územnej obrany (WOT), v ktorej trénujú dobrovoľníci z radov civilistov. Vo štvrtok plánuje cvičenie navštíviť námestník ministra obrany Michal Dworczyk. Viac k témam: NATO, vojenské cvičenieZdroj: Webnoviny.sk - Začalo sa vojenské cvičenie Poliakov a jednotiek NATO s názvom Dragon-17 © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Začalo sa vojenské cvičenie Poliakov a jednotiek NATO s názvom Dragon-17

Cibulková v česko-slovenskom derby sfúkla Siniakovú a postúpila v Tokiu do štvrťfinále

TOKIO 21. septembra (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako piata zvíťazila nad Češkou Kateřinou Siniakovou za 69 minút hladko 6:2, 6:2 vo štvrtkovom stretnutí osemfinálového 2. kola dvojhry na turnaji WTA Premier Toray Pan Pacific Open v japonskom Tokiu (dotácia 1 milión USD, tvrdý povrch DecoTurf vonku). Proti 21-ročnej členke Top 50 nadviazala na ešte suverénnejší triumf 6:2, 6:0, ktorý dosiahla vlani v marci v kalifornskom Indian Wells. Odporúčame:Cibulková zdolala Suárezovú-Navarrovú a v Tokiu postúpila do ďalšieho kola Dvadsaťosemročná Bratislavčanka Cibulková, aktuálne deviata v singlovom renkingu, bude v piatkovom štvrťfinále čeliť 27-ročnej dánskej trojke podujatia Caroline Wozniackej (6.). Nedávna štvorka hodnotenia Cibulková má s bývalou líderkou svetového rebríčka Wozniackou kompletnú medzinárodnú štatistiku 5:10 vrátane dvoch juniorských duelov. Bez nich je bilancia 4:9. Cibulková sa vlani vo februári na "harde" v hale v ruskom Petrohrade presadila 6:4, 7:5, pričom to bola premiérová konfrontácia po takmer štyroch rokoch. Severanka s poľským pôvodom je šampiónkou v Tokiu z rokov 2010 a 2016, takže obhajuje titul. Postupujúca zo stretnutia Cibulkovej s Wozniackou bude v sobotňajšom semifinále hrať s lepšou zo zápasu Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.-1) - Caroline Garciová (Fr.-9). Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulková už má v japonskej metropole istotu 100 bodov do počítačového poradia a prémie 22 635 USD brutto. Tokio - dvojhra - 2. kolo štvrtok Dominika Cibulková (SR-5) - Kateřina Siniaková (ČR) 6:2, 6:2 za 69 minút Caroline Wozniacka (Dán.-3) - Shelby Rogersová (USA) 4:6, 6:1, 6:4 Barbora Strýcová (ČR) - Johanna Kontová (V. Brit.-4) 7:5, 7:6 (5) Caroline Garciová (Fr.-9) - Kurumi Narová (Jap.) 6:1, 6:3 Tokio - dvojhra - štvrťfinále podľa "pavúka" Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.-1) - Caroline Garciová (Fr.-9) Caroline Wozniacka (Dán.-3) - Dominika Cibulková (SR-5) Anastasia Pavľučenkovová (Rus.) - Barbora Strýcová (ČR) Angelique Kerberová (Nem.-7) - Karolína Plíšková (ČR-2) Viac k témam: Dominika Cibulková, Kateřina Siniaková, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Cibulková v česko-slovenskom derby sfúkla Siniakovú a postúpila v Tokiu do štvrťfinále © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cibulková v česko-slovenskom derby sfúkla Siniakovú a postúpila v Tokiu do štvrťfinále

V BLUMENTAL OFFICES komfortne zaparkuje takmer 110 cyklistov dochádzajúcich do práce

BRATISLAVA 21. septembra 2017 (WBN/PR) - Developerská spoločnosť Corwin pripravuje pre svojich nájomcov v BLUMENTAL OFFICES takmer 110 bicyklových stojísk. Cykloinfraštruktúra BLUMENTAL OFFICES bude realizovaná v súlade s požiadavkami certifikácie LEED GOLD. „Corwin je inovatívna developerská spoločnosť. Trvalá udržateľnosť a ekologické prvky sú v DNA všetkých jej projektov. Podpora čistej mestskej mobility je pre nás samozrejmosťou a našim cyklistom chceme ponúknuť bezpečnosť i komfort najvyššieho štandardu,“ hovorí Marián Hlavačka, predseda predstavenstva spoločnosti Corwin. Ďalej dopĺňa, že zamestnancov, ktorí dochádzajú na bicykli do práce, je na Slovensku stále málo a i keď ich počet oproti pár rokom dozadu o čosi narástol, stále majú ľudia dosť dôvodov na to, aby na cestu do práce nechávali svoje bicykle doma: „Cesty v dopravných špičkách nie sú bezpečné, v hlavnom meste sa medziročne kradne čoraz viac bicyklov a veľakrát cyklistom chýba i komfortné zázemie na strane zamestnávateľa. Osveta ekologickej a inteligentnej mobility by sa nemala obmedziť len na jeden týždeň v roku. Pre spoločnosť Corwin sú osvetou jej projekty ako také. U nás majú cyklisti „zelenú“ nielen prvotriednym zázemím, ale aj tým, že sa snažíme naše projekty napájať na existujúce mestské cyklotrasy.“ V BLUMENTALI bude pre cyklistov k dispozícií dohromady 58 cyklostojanov. Nájomcovia BLUMENTAL OFFICES budú môcť využívať vyhradenú miestnosť pre parkovanie bicyklov v podzemných garážach, ako aj samostatné šatne so sprchami a toaletami. V rámci exteriéru bude až polovica z 28 cyklostojanov krytých a chránených pred nepriaznivým počasím. Ďalších 6 cyklostojanov bude umiestených vo vnútrobloku pre obyvateľov REZIDENCIE BLUMENTAL. Cyklisti určite ocenia praktický tvar navrhnutých stojanov, ktorý umožňuje zamknúť rám aj koleso bicykla, prípadne integrovaný pás gumy chrániaci zaparkované bicykle pred mechanickým poškodením. Všetky cyklostojany budú monitorované kamerovým systémom a  osadené s ohľadom na bezbariérový prístup. Kompletné vybavenie pre cyklistov bude realizované do konca roka 2017. Od budúceho roka má Corwin v pláne spustiť v BLUMENTAL OFFICES program BLUbike. Nájomcovia budú mať počas dňa možnosť využiť na prepravu na svoje stretnutia ekologickú alternatívu. Na cestnú prepravu budú pre nich pripravené e-bicykle i klasické bicykle a po chodníkoch sa budú môcť presúvať aj e-kolobežkami. Marián Hlavačka dodáva, že zanietenie pre cyklistiku demonštruje aj to, že spoločnosť Corwin je Oficiálnym partnerom majstrovstiev sveta slovenskej reprezentácie 2017 v Bergene: „Líder našej cyklistiky Peter Sagan predstavil Slovensko celému svetu a vďaka nemu u nás vyrastá aj nová generácia cyklistov, za čo mu ja osobne dávam klobúk dole.“  Viac k témam: BLUMENTAL, BLUMENTAL OFFICES, bývanie, CorwinZdroj: Webnoviny.sk - V BLUMENTAL OFFICES komfortne zaparkuje takmer 110 cyklistov dochádzajúcich do práce © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V BLUMENTAL OFFICES komfortne zaparkuje takmer 110 cyklistov dochádzajúcich do práce

Triler Čiara je slovenským kandidátom na prestížneho Oscara

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Slovenským kandidátom na prestížne filmové ocenenie Oscar v kategórii Najlepší cudzojazyčný film sa stala Čiara (2017) režiséra Petra Bebjaka. Rozhodlo o tom hlasovanie členov Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA), ktorí vyberali z jedenástich slovenských filmov spĺňajúcich podmienky americkej Akadémie filmových umení a vied. Okrem víťaznej snímky to boli aj filmy Pirko (2016), 5 October (2016), IMT Smile a Lúčnica: Made in Slovakia (2016), Richard Müller: Nespoznaný (2016), Sprisahanie šedej rasy (2017), Únos (2017), Piata loď (2017), Out (2017) a Nina (2017). Boj pašeráka o dôstojný život Triler Čiara sleduje nelegálneho pašeráka Adama Krajňáka (Tomáš Maštalír) a jeho boj o dôstojný život svojej rodiny na slovensko-ukrajinských hraniciach v období krátko pred vstupom Slovenska do Európskej únie. Napätie na oboch stranách zvyšuje novovybudovaný hraničný priechod. Po tom, ako zlyhá jedna z pašeráckych akcií, sa Krajňák dostane do víru udalostí, pre ktoré bude musieť prekročiť aj pomyselné hranice, za ktoré neplánoval zájsť. V snímke si zahrali aj Emília Vášáryová, Zuzana Fialová, Eugen Libezňuk alebo Andy Hryc. Českým zástupcom je Baba z ľadu Českým zástupcom je romantická dramédia Baba z ľadu (2017) od Bohdana Slámu. Česká filmová a televízna akadémia vybrala snímku v hlavnej úlohe so Zuzanou Kronerovou spomedzi trinástich kandidátov, medzi ktorými boli napríklad filmy Lichožrúti (2016), Po strništi bos (2017), Špina (2017) či Záhradníctvo: Dezertér (2017). Informácie pochádzajú od PR manažéra Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Petra Gašparíka, z webstránky www.filmovaakademie.cz a archívu agentúry SITA. Viac k témam: film, film Čiara, OscarZdroj: Webnoviny.sk - Triler Čiara je slovenským kandidátom na prestížneho Oscara © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Triler Čiara je slovenským kandidátom na prestížneho Oscara

Minister obrany Gajdoš predstavil tri strategické dokumenty

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Minister obrany Peter Gajdoš (nom. SNS) dnes predstavil tri strategické dokumenty z dielne jeho rezortu. Obrannú stratégiu, ktorá nadväzuje na Bezpečnostnú stratégiu z dielne ministerstva zahraničných vecí, Vojenskú stratégiu a Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030. "Uvedené dokumenty sú v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Zároveň sme ich predložili a prediskutovali sme ich s 35 mimovládnymi organizáciami vrátane expertov, odborníkov a analytikov na obranu a bezpečnosť," povedal Gajdoš. Splnenie záväzkov voči NATO a EÚ Podobne ako Bezpečnostnú, tak aj Obrannú stratégiu aktualizujú po 12 rokoch. "Čo sa týka Obrannej stratégie, sú tam zásady budovania systému obrany SR, kde je položený jednoznačný dôraz na zabezpečenie vlastnej obrany, ale zároveň na splnenie záväzkov SR voči NATO a EÚ z hľadiska zaistenia kolektívnej obrany," informoval Gajdoš. Vojenská stratégia hovorí o zásadách a princípoch budovania a rozvoja Ozbrojených síl a zároveň hovorí o plnení úloh vyplývajúcich z medzinárodných záväzkov a rozvoja spôsobilosti na zabezpečenie obrany SR a bezpečnosti občanov. Ako Gajdoš pokračoval, Dlhodobý plán rozvoja Ozbrojených síl je v podstate historickým dokumentom, keďže ho vypracovali za 25 rokov po prvýkrát. Dlhodobý plán stanovuje priority rozvoja v oblasti personálu, výzbroje, infraštruktúry a výcviku. Jeho základom je zoznam hlavných projektov modernizácie výzbroje, techniky a komunikačných a informačných systémov a infraštruktúry s harmonogramom realizácie. Priority rozvoja Definuje tiež spôsob realizácie projektov, kde je predpoklad zapojenia slovenského obranného priemyslu, európskych riešení, a to najmä v rámci iniciatívy stálej štruktúrovanej spolupráce EÚ (PESCO), ako aj cestu bilaterálnej a multilaterálnej spolupráce. Tento dokument hovorí o obranných investíciách na roky 2018 až 2030 vo výške 29,9 miliardy eur. "Takými hlavnými princípmi, na základe ktorých sme ho pripravili, sú Hodnota za peniaze, aby občania vedeli, akým spôsobom efektívne a účelovo boli peniaze investované, ale zároveň, aby sme do plánu modernizácie zapojili aj náš domáci obranný priemysel, čo pomôže zvýšiť zamestnanosť, ekonomiku aj HDP," dodal šéf ministerstva obrany. Odporúčame:Gajdoš potrebuje viac času na rozhodnutie o nových stíhačkách, téma sa podľa Kaliňáka nafukuje Podľa tohto dokumentu by investícia do spôsobilosti pozemných síl mala tvoriť 3,08 miliardy a investícia do spôsobilostí vzdušných síl 2,627 miliardy. Dokument počíta s tým, že Slovensko v roku 2020 investuje do svojej obrany 1,6 percenta HDP a v roku 2024 splní aliančný záväzok a investuje dve percentá HDP. Zvýšiť pripravenosť V Obrannej stratégii sa píše, že Slovensko zvýši pripravenosť ozbrojených síl, ktoré tvoria hlavné obranné kapacity Slovenskej republiky. Slovensko sa v Obrannej stratégii chce zaviazať k "modernizácii, výmene a zavedeniu novej výzbroje a techniky, najmä modernej a technologicky vyspelej, vrátane ťažkej výzbroje a techniky a tvorby zásob materiálu v súlade so štandardami NATO na vedenie bojovej činnosti proti moderne vyzbrojenému protivníkovi". Odporúčame:Minister Gajdoš podľa SaS postavil občanov Slovenska pred frustrujúcu dilemu Za prioritu je označená modernizácia alebo výmena hlavných druhov výzbroje a techniky a komunikačných a informačných systémov. V materiáli sa priznáva dlhodobé zdrojové poddimenzovanie tvorby a rozvoja kapacít a spôsobilostí ozbrojených síl a prípravy a udržiavania podpory obrany štátu. "Dlhodobý nedostatok zdrojov viedol k postupnému znižovaniu obranyschopnosti Slovenskej republiky," zdôrazňuje sa v materiáli. Hrozbu nemožno vylúčiť Časť predloženého materiálu sa venuje obrannému priemyslu. Jeho schválením sa Slovensko chce zaviazať k zvýšeniu výdavkov na podporu obranného výskumu a vývoja nových obranných technológií potrebných na rozvoj spôsobilostí ozbrojených síl. V Obrannej stratégii sa ďalej uvádza, že hrozba ozbrojeného útoku proti Slovenskej republike je nízka, nemožno ho však úplne vylúčiť. Odporúčame:Žiadna nová koaličná kríza sa nečrtá, hovorí minister Gajdoš v reakcii na slová Ondrejcsáka Ako sa pre médiá vyjadril náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Milan Maxim, spracovaním týchto dokumentov budú mať "legálny rámec na formuláciu svojich požiadaviek na smerovanie svojho rozvoja a zdôvodňovanie svojich potrieb". Maxim verí, že dokumenty budú v krátkom čase schválené a prijaté. Rokujú aj s inými Po tom, čo budú dokumenty prijaté, Gajdoš začne postupne predkladať projekty. Predpokladá, že ministerstvo financií zdroje na financovanie nájde, keďže za obranu štátu zodpovedá Vláda SR a je potrebné splniť záväzky Slovenska zo summitov NATO. Minister Gajdoš sa dnes opätovne vyjadril aj k stíhačkám. Potvrdil, že okrem Švédov a Američanov rokujú aj s inými výrobcami. Takisto priznal, že si od Rusov dali vypracovať ponuku na migy, ale trvá na tom, že "nákup stíhacích lietadiel produkcie MiG je vylúčený". Naše riešenie bude jednoznačne proeurópske a proatlantické, dodal. Nedá sa však vylúčiť, že Slovensko kúpi dvojmotorové stíhačky, keďže všetko závisí od ponuky a operačných spôsobilostí. To, či Slovensko bude musieť predĺžiť abonentku s Moskvou, záleží podľa Gajdoša od vyjednávania a toho, aké budú ponuky. Viac k témam: Európska únia, Ministerstvo obrany SR, NATO, Peter Gajdoš, strategické dokumenty, Vláda SRZdroj: Webnoviny.sk - Minister obrany Gajdoš predstavil tri strategické dokumenty © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Minister obrany Gajdoš predstavil tri strategické dokumenty

Soul sa rozhodol obnoviť pomoc pre deti a tehotné ženy v KĽDR bez ohľadu na politické okolnosti

SOUL 21. septembra (WebNoviny.sk) - Južná Kórea sa rozhodla obnoviť humanitárnu pomoc pre deti a tehotné ženy v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR). Pre napätie vyvolané jadrovými testami Pchjongjangu ale zatiaľ nie je jasné, kedy sa pomoci v hodnote osem miliónov dolárov (v prepočte zhruba 6,7 milióna eur) naozaj dočkajú. Odporúčame:Južná Kórea vykonala simulovaný útok na KĽDR, použili stíhačky aj balistické strely Hyunmoo Rozhodnutie zrejme vyvolá búrlivé ohlasy, keďže mnoho Juhokórejčanov sa obáva, že obnovenie humanitárnej pomoci naruší úsilie sprísniť sankcie voči Severu. Južná Kórea pozastavila pomoc KĽDR po ich štvrtom jadrovom teste v januári 2016. Podľa prezidenta Mun Če-ina by mala byť pomoc poskytnutá bez ohľadu na politické okolnosti. Odporúčame:Päťdesiat krajín podpísalo dohodu o zákaze jadrových zbraní, KĽDR ani USA ju nepodporili Južná Kórea tiež uviedla, že pomoc nebude obsahovať hotovosť a je veľmi nepravdepodobné, že by ju mohla KĽDR využiť na podporu armády. Podľa odhadov Organizácie Spojených národov (OSN) trpí 18 miliónov z 25 miliónov Severokórejčanov nedostatkom potravín a v krajine je tiež vysoká miera úmrtnosti matiek a novorodencov. Viac k témam: humanitárna pomoc, jadrové testy, Južná Kórea, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, PjongčangZdroj: Webnoviny.sk - Soul sa rozhodol obnoviť pomoc pre deti a tehotné ženy v KĽDR bez ohľadu na politické okolnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Soul sa rozhodol obnoviť pomoc pre deti a tehotné ženy v KĽDR bez ohľadu na politické okolnosti

Časť opozície chce zvolať mimoriadne výbory pre kolaps Slovensko.sk

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Časť opozície chce zvolať sériu mimoriadnych rokovaní parlamentných výborov pre kolaps portálu Slovensko.sk. Informovali o tom vo štvrtok na brífingu poslanci Jozef Viskupič (OĽaNO) a Karol Galek (SaS). Zvolanie série zasadaní parlamentných výborov zdôvodnil Viskupič tým, že požadujú hĺbkový audit v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby NASES). "Čiže boli oslovení predsedovia gestorských výborov pri zákone o eGovernmente, ktorý gestoruje tému informatizácie. A to je finančný, hospodársky a výbor pre regionálny rozvoj," spresnil Viskupič. Známy dátum schôdze výboru Ako pokračoval, z hospodárskeho výboru a z výboru pre regionálny rozvoj majú poslanci spätnú väzbu od predsedov. "V dátume okolo 3. októbra by sa mohol konať jeden mimoriadny výbor, kde by bol jediný bod - iniciácia poslaneckého prieskumu v Národnej agentúre pre elektronické služby," poznamenal Viskupič. Odporúčame:Minister Gajdoš podľa SaS postavil občanov Slovenska pred frustrujúcu dilemu Do konca tohto týždňa by mal byť známy aj dátum schôdze výboru pre regionálny rozvoj. "Z hľadiska finančného výboru iniciujeme zbieranie podpisov tretiny opozičných poslancov, aby aj tento výbor zasadol," dodal poslanec. Zároveň by mal podľa poslanca Galeka podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini odvolať povinnosť konateľov komunikovať elektronicky so subjektami verejnej správy až do chvíle, kým tento systém neprejde reálnym záťažovým testom. Zásadný problém O problémoch spomínaného portálu informoval minulý týždeň denník SME na svojej internetovej stránke. Ako upozornil denník, systém síce občanom a firmám, ktoré s úradmi už komunikujú elektronicky, oznámi doručenie rozhodnutia a umožní podpísanie elektronickej doručenky, no samotné rozhodnutie neposkytne. Bežne sa obsah prebratej správy zobrazí za pár minút. Odporúčame:Pripravovaná smernica o vyslaných pracovníkoch zvýši byrokraciu v slovenských firmách "V prípade zásielok zo súdov a úradov vzniká zásadný problém, od momentu podpísania doručenky plynú lehoty napríklad na odvolanie alebo zaplatenie rôznych poplatkov. Dnes sa však v elektronickom systéme ich obsah dozviete až s niekoľkodňovým meškaním," upozornilo SME. Oneskorené doručovanie Problémy s elektronickými schránkami potvrdila pre SME aj Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby, ktorá Slovensko.sk prevádzkuje. Za nepríjemnosti sa ospravedlňuje. Ako dôvod oneskoreného doručovania uviedla NASES výrazný nárast správ, ktoré sa cez pracovné dni prostredníctvom Slovensko.sk posielajú. Odporúčame:Fiktívne výkony z výpisov účtu poistenca sa potvrdili, z vojaka urobil lekár psychiatrického pacienta Sekcia komunikácie NASES v reakcii na brífing poslancov hnutia OĽaNO začiatkom tohto týždňa uviedla, že agentúra vykonáva všetky potrebné opatrenia, aby sa zistený nedostatok v čo najkratšom čase odstránil. "Po zistení oneskoreného doručovania rozhodnutí sme ihneď kontaktovali dodávateľa ÚPVS, spoločnosť Globaltel, aby odstránil zistené problémy a zabezpečil plynulú prevádzku schránok vrátane rovnomerného zaťažovania portálu. V prípade zistenia akéhokoľvek pochybenia si bude NASES uplatňovať zmluvné nároky," ozrejmila agentúra. Živý systém Zároveň NASES dodáva, že časy doručovania správ sa oproti minulému týždňu výrazne skrátili. "Evidujeme už len oneskorenia doručovania rozhodnutí v individuálnych prípadoch, drvivá väčšina používateľov sa dostane k rozhodnutiu do hodiny po potvrdení doručenky," ubezpečila agentúra. NASES však odmieta zneužívanie tejto témy na vytĺkanie politického kapitálu zo strany opozičných strán. Elektronické schránky sú podobne ako iné technické vymoženosti podľa agentúry živý systém, ktorý často podlieha rýchlym zmenám v jeho využívaní, na ktoré operatívne a efektívne NASES reaguje. "Ak adresát elektronickej správy z objektívnych príčin zmešká lehotu, pretože si nemohol úradnú správu prevziať a oboznámiť sa s jej obsahom, môže prostredníctvom Slovensko.sk podať návrh na neúčinnosť doručovania. Orgán verejnej moci v takomto prípade po schválení zašle rozhodnutie opätovne. Používateľom sa za nepríjemnosti ospravedlňujeme," uzavrela sekcia komunikácie. Viac k témam: Karol Galek, Peter Pellegrini, SaS, Smer-SDZdroj: Webnoviny.sk - Časť opozície chce zvolať mimoriadne výbory pre kolaps Slovensko.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Časť opozície chce zvolať mimoriadne výbory pre kolaps Slovensko.sk

Inšpektorát práce ukončil vyšetrovanie pracovného úrazu na stavbe Jaguara a udelil pokutu

NITRA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Inšpektorát práce Nitra ukončil vyšetrovanie pracovného úrazu, ktorý sa stal dňa 2. augusta na stavbe automobilky Jaguar Land Rover. Na 31-ročného robotníka, ktorý pracoval pre subdodávateľskú firmu automobilky, spadla oceľová konštrukcia a spôsobila mu zranenia hlavy, hrudníka aj nôh. „Miera zavinenia bola zistená na strane zhotoviteľa, a to tým, že neurčil bezpečný pracovný postup na činnosť, pri ktorej poškodený utrpel pracovný úraz. V súčasnosti prebiehajú interné procesné úkony smerujúce k začatiu správneho konania za zistené porušenia právnych predpisov a uloženiu sankcie,“ uviedol pre agentúru SITA hlavný inšpektor práce Inšpektorátu práce Nitra Róbert Bulla. Prípadom sa zaberá aj polícia, ktorá začala trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví. „Požiadali sme v tejto veci o vypracovanie správy z inšpektorátu práce, ktorou zatiaľ nedisponujeme,“ informovala nitrianska policajná hovorkyňa Renáta Čuháková. Úmrtie 22-ročného robotníka Polícia vyšetruje aj úmrtie 22-ročného robotníka, ktorý zomrel na stavenisku automobilky v marci tohto roka. „V tomto prípade stále prebieha trestné konanie. K vyšetrovaniu pribrali znalcov z odboru bezpečnosť a ochrana zdravia a z odboru súdneho lekárstva,“ povedala Čuháková. Keďže robotník bol živnostníkom a nie zamestnancom, inšpektorát práce tento prípad neprešetroval. Zaoberal sa však okolnosťami vzniku smrteľného úrazu a preveroval úroveň ochrany práce na pracovisku Jaguar Land Rover. Zistil pritom „viacero porušení právnych predpisov a ostatných predpisov v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Revízny technik vydal doklad na obsluhu zdvíhacej plošiny živnostníkovi bez praktického zácviku, je preto podaný návrh, aby mu odobrali osvedčenie,“ informoval Bulla. Práca načierno pre Jaguar Land Rover Inšpektorát práce sa zaoberá aj prácou načierno pre Jaguar Land Rover, ktorú zistil v júli u niekoľkých zamestnancov. „V tejto veci zatiaľ nebolo vydané rozhodnutie, prebiehajú interné procesné úkony smerujúce k začatiu správneho konania a uloženiu sankcie, preto je predčasné sa k tejto veci vyjadrovať,“ uviedol Bulla. Pokuta sa môže vyšplhať do výšky 200-tisíc eur. Hovorkyňa automobilky Jaguar Land Rover Lisa Palmer v júli k práci načierno uviedla, že sú si vedomí problémov, na ktoré poukázal inšpektorát práce a úzko s ním spolupracujú. Viac k témam: Inšpektorát práce, Jaguar Land Rover v NitreZdroj: Webnoviny.sk - Inšpektorát práce ukončil vyšetrovanie pracovného úrazu na stavbe Jaguara a udelil pokutu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Inšpektorát práce ukončil vyšetrovanie pracovného úrazu na stavbe Jaguara a udelil pokutu

Minister Gajdoš podľa SaS postavil občanov Slovenska pred frustrujúcu dilemu

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Podľa strany Sloboda a Solidarita minister obrany za SNS Peter Gajdoš postavil občanov Slovenska pred frustrujúcu dilemu. Ako uvádzajú predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia Ľubomír Galko a Jana Kiššová v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Katarína Svrčeková, Slováci sa buď zmieria s tým, že o pár mesiacov nebudú mať Ozbrojené sily SR dostatočné technické kapacity na ochranu vzdušného priestoru, alebo štátny rozpočet vyplatí milióny eur na predĺženie životnosti súčasných migov, čo bude len provizórne riešenie. Napĺňa sa scenár, ktorý načrtol Ondrejcsák Keby minister Gajdoš chcel slúžiť ruským záujmom, konal by podľa liberálov presne tak, ako koná dnes. Namiesto toho, aby pre vládu pripravil návrh rozhodnutia vo veci nadzvukového letectva, požiadal ju o ďalší čas. Rozhodovať o výbere nových strojov sa má až na budúci rok. Odporúčame:Žiadna nová koaličná kríza sa nečrtá, hovorí minister Gajdoš v reakcii na slová Ondrejcsáka Napĺňa sa tak scenár, ktorý verejnosti predostrel štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák z Mosta-Híd. „Predĺži sa závislosť slovenskej armády na ruskej technike, čo je rozpore s európskou a proatlantickou orientáciou Slovenska,“ upozorňuje SaS. Kritická situácia s ochranou vzdušného priestoru Podľa liberálov neexistuje žiaden legitímny dôvod, ktorý by ospravedlnil postup ministra obrany Petra Gajdoša. „Kritická situácia v súvislosti s ochranou vzdušného priestoru je roky známa a podľa slov bývalého ministra za Smer-SD Martina Glváča na ministerstve obrany bolo všetko pripravené na jej vyriešenie nákupom nových stíhačiek západnej proveniencie. Ani samotný minister Gajdoš si nedal námahu, aby verejnosti vysvetlil svoje pohnútky a zároveň odpovedal na zásadnú otázku, ako a za akú cenu bude zabezpečená ochrana vzdušného priestoru nad Slovenskom,“ uviedli liberáli. „Ak je minister Gajdoš taký neschopný, že nevie ani po roku a pol prijať kľúčové strategické rozhodnutie, ku ktorému mal aj podľa vyjadrenia jeho predchodcu vytvorené optimálne podmienky, mal by zvážiť, či tým ministrom chce byť a či zvládanie rezortu nie je nad jeho sily,“ uzavrel podpredseda SaS a exminister obrany Ľubomír Galko. Odporúčame:Gajdoš potrebuje viac času na rozhodnutie o nových stíhačkách, téma sa podľa Kaliňáka nafukuje O nadzvukovom letectve v stredu hovoril minister obrany Peter Gajdoš (nominat SNS) aj na rokovaní vlády. Ako po schôdzi uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), minister členov krátko informoval a vysvetlil im, že na rozhodnutie potrebuje viac času. Má viac ponúk, ktoré potrebuje vyhodnotiť, dodala. Ministerka uviedla, že nemôže tlmočiť názor Mosta-Híd, pretože sa o tom ešte nerozprávali. Podľa jej mienky nie je ale veľký priestor na spor. Práve štátny tajomník Mosta-Híd na ministerstve obrany Robert Ondrejcsák kritizoval v utorok oddialenie rozhodnutia o budúcnosti nadzvukového letectva. Kaliňák chápe politickú stránku veci Minister obrany členov vlády podľa ministra hospodárstva Peter Žigu informoval o tom, že v zásade nejde o zmenu orientácie na niektorú konkrétnu výrobu, ale ide len o posunutie termínu. To je celé, dodal. Nemyslí si, že odklad rozhodnutia dotlačí Slovensko k predĺženiu súčasnej abonentnej zmluvy na prevádzku dosluhujúcich stíhačiek Mig-29. Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka je pred nami zodpovedné rozhodnutie a nie je to jednoduché. Prichádzajú nové ponuky, niektoré ponuky sa menia, niektoré v pozitívnom, niektoré v negatívnom zmysle. Treba to veľmi citlivo vyhodnotiť, ide o rozdiely v desiatkach, stovkách miliónov. Kaliňák chápe politickú stránku veci, o ktorej hovoril Ondrejcsák, ale podľa neho si túto otázku musia vydiskutovať na ministerstve. Šéf rezortu obrany v stredu zároveň zdôraznil, že otázka ochrany vzdušného priestoru Slovenskej republiky je pre neho zásadná a bude zabezpečená tak ako doteraz - 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Viac k témam: Jana Kiššová, Ľubomír Galko, Ministerstvo obrany SR, Peter Gajdoš, Richard Sulík, Róbert Ondrejcsák, SaS Sloboda a SolidaritaZdroj: Webnoviny.sk - Minister Gajdoš podľa SaS postavil občanov Slovenska pred frustrujúcu dilemu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Minister Gajdoš podľa SaS postavil občanov Slovenska pred frustrujúcu dilemu

Útok Talibanu si vyžiadal päť mŕtvych policajtov

KÁBUL 21. septembra (Webnoviny.sk) - Militanti z hnutia Taliban zabili v stredu v noci v afganskej provincii Zábul piatich policajtov. Podľa tamojšieho guvernéra ozbrojenci napadli kontrolné stanovište, pričom tiež zranili dvoch mužov zákona. Odporúčame:Pacient zastrelil pracovníčku Medzinárodného výboru Červeného kríža Ich piatim kolegom sa podarilo ujsť bez zranenia. Posily neskôr vyhnali militantov, ktorí však stihli ukradnúť všetky zbrane. Ďalší incident sa stal v provincii Ghazní, keď na ceste vybuchla bomba, ktorá zabila šéfa polície a zranila ďalšieho strážcu zákona. Polícia z tohto útoku, ku ktorému sa zatiaľ nikto neprihlásil, viní takisto Taliban. Viac k témam: militanti, polícia, Taliban, vraždaZdroj: Webnoviny.sk - Útok Talibanu si vyžiadal päť mŕtvych policajtov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Útok Talibanu si vyžiadal päť mŕtvych policajtov

Získal Stanleyho pohár s Carolinou, krídelník Erik Cole ukončil kariéru

RALEIGH 21. septembra (WebNoviny.sk) - Americký hokejový útočník Erik Cole vo veku 38 rokov ukončil bohatú hráčsku kariéru. V zámorskej NHL odohral 892 zápasov základnej časti s bilanciou 265 gólov a 267 asistencií, v play-off pridal 46 štartov (6+8). Odporúčame:Brianovi Boyleovi diagnostikovali leukémiu. Verí, že stihne začiatok NHL V ročníku 2005/2006 sa podieľal na zisku Stanleyho pohára s Carolinou a práve vo farbách Hurricanes v utorok skončil. S tímom z mesta Raleigh podpísal kontrakt na jeden deň, keďže chcel skončiť v klube, s ktorým dosiahol najprenikavejší hokejový úspech. Erik Cole počas výluky v sezóne 2004/2005 hral za Eisbären Berlín a získal s ním nemecký titul. Súťažný duel odohral naposledy v ročníku 2014/2015 za Detroit. Okrem Red Wings a Hurricanes hral v NHL aj za Edmonton, Montreal a Dallas. Na medzinárodnej úrovni reprezentoval USA na dvoch MS (2005 a 2007) či ZOH 2006 v Turíne. Viac k témam: Erik Cole, hokej, NHLZdroj: Webnoviny.sk - Získal Stanleyho pohár s Carolinou, krídelník Erik Cole ukončil kariéru © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Získal Stanleyho pohár s Carolinou, krídelník Erik Cole ukončil kariéru

Foto: Dôchodkyňu na priechode zrazilo auto, polícia hľadá svedkov

BRATISLAVA/LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 21. septembra (WebNoviny.sk) - S ťažkými zraneniami skončila 80-ročná žena, ktorú dnes krátko po 05:30 v Liptovskom Mikuláši zrazilo auto. Odporúčame:Foto: Eva neprežila nehodu na D1, vodič dostal šmyk a auto sa niekoľkokrát prevrátilo Ako agentúru SITA informoval žilinský policajný hovorca Radko Moravčík, 59-ročný vodič Fabie zrazil ženu na priechode pre chodcov. Šoférovi alkohol nezistili, dôchodkyni odobrali krv. Presné okolnosti nehody polícia zisťuje. Akékoľvek informácie, ktoré by mohli pomôcť pri vyšetrovaní, je možné oznámiť na linke 158. Zobraziť fotogalériu k článku:Dôchodkyňu na priechode zrazilo auto, polícia hľadá svedkov Viac k témam: nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Foto: Dôchodkyňu na priechode zrazilo auto, polícia hľadá svedkov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Foto: Dôchodkyňu na priechode zrazilo auto, polícia hľadá svedkov

Pod Tatrami pripravujú priemyselný park, mal by zamestnať stovky ľudí

POPRAD 21. septembra (WebNoviny.sk) - Vo Veľkej Lomnici by mal v budúcnosti vzniknúť priemyselný park, územie na jeho výstavbu pripravujú spoločnosti Tatramat, a. s., a GVM, s. r. o. Priemyselný park s rozlohou 56,57 hektára by mal stáť asi 15,5 milióna eur, prácu v ňom by podľa odhadov mohlo nájsť viac ako 1 400 ľudí. "Plánujeme, že v roku 2018 by sme mohli začať s výstavbou inžinierskych sietí. Priemyselný park je navrhnutý pre potenciálnych budúcich investorov, ktorých stále hľadáme,“ uviedol pre agentúru SITA Ján Miško, člen predstavenstva spoločnosti Tatramat. Zmena územného plánu Ako povedal starosta Veľkej Lomnice Peter Duda, obec má za sebou v súvislosti s plánovanou výstavbou zmenu územného plánu a samotný projekt je v súčasnosti v procese územného konania. Podľa zámeru investorov, ktorý zverejnil portál Ministerstva životného prostredia SR, by v areáli s celkovou zastavanou plochou 16,84 hektára malo byť vybudovaných 27 hál, z toho deväť väčších s plochou 11-tisíc metrov štvorcových a osemnásť menších s plochou tritisíc metrov štvorcových. Odporúčame:Pol milióna Slovákov zarába menej ako 449 eur, odborári vyjdú do ulíc Potenciálnych záujemcov o výstavbu výrobno-prevádzkových priestorov v rámci navrhovaného parku predstavujú firmy so zameraním na logistiku, v zámere sa uvádza možnosť vytvorenia regionálneho dodávateľsko-odberateľského uzla, ktorý by zabezpečoval výrobu, expedovanie i predaj výrobkov s možnosťou montážnych prác. Zvýšenie zamestnanosti Areál parku by mohli využiť aj firmy zamerané na výrobu polypropylénových výliskov, obalových výrobkov a automotive výrobkov . V zámere sa ďalej spomínajú aj stavebniny, kovovýroba a výroba výrobkov pre automobilový sektor, výroba elektrotechnických zariadení a výrobno-skladovací objekt. Navrhovaný priemyselný park bude nadväzovať na súčasný priemyselný areál EKOPRIM. Odporúčame:Chýbajúce zdroje pri žiadosti o eurofondy môžete vykryť aj úverom Obec si od výstavby priemyselného parku podľa starostu sľubuje zvýšenie zamestnanosti. „Je tu aj výhoda lokality, ktorá spočíva vo vynikajúcej polohe a v priamom napojení na diaľničný privádzač, keď sa priamo po dobudovaní infraštruktúry bude dať z priemyselného parku dostať na diaľnicu D1,“ uviedol pre agentúru SITA. Lokalita podľa neho ponúka aj priestor pre vznik logistického centra s možnosťou využitia blízkosti hraníc. „Doprava, ktorá nebude nijakým spôsobom výrazne zaťažovať Tatry, teda doprava do 7,5 tony, by mohla napríklad smerovať cez Tatranskú Javorinu alebo Ždiar,“ naznačil. Viac k témam: Ministerstvo životného prostredia SR, Poprad, priemyselný park, Veľká Lomnica, zahraniční investoriZdroj: Webnoviny.sk - Pod Tatrami pripravujú priemyselný park, mal by zamestnať stovky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pod Tatrami pripravujú priemyselný park, mal by zamestnať stovky ľudí

Fakultná nemocnica v Nitre pochybila v prípade smrti Sebastiána

NITRA 21. septembra (WebNoviny.sk) – Fakultná nemocnica pochybila v prípade úmrtia trojročného chlapca Sebastiána, ktorý zomrel začiatkom tohto roka. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) skonštatoval, že mu nebola správne poskytnutá zdravotná starostlivosť. „Úrad zistil pochybenia pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, pričom neboli včas vykonané všetky zdravotné výkony na zabezpečenie účinnej liečby s cieľom zlepšiť zdravotný stav maloletého pacienta,“ uviedla hovorkyňa ÚDZS Andrea Pivarčiová. Nedostatky vo vedení zdravotnej dokumentácie Ako ďalej dodala, úrad zároveň zistil nedostatky vo vedení zdravotnej dokumentácie, ktoré postúpil na prešetrenie kompetentným orgánom – ministerstvu zdravotníctva a Nitrianskemu samosprávnemu kraju. „Prípad posudzovali aj prizvaní konzultanti zo špecializačných odborov pediatria, pediatrická intenzívna medicína a ošetrovateľstvo. Úrad uzavrel podnet ako opodstatnený a bude postupovať v súlade s platnými právnymi predpismi,“ skonštatovala Pivarčiová. V prípade zistenia nedostatkov môže ÚDZS poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti uložiť pokutu, zákaz výkonu zdravotníckeho povolania najviac na jeden rok alebo opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov. Rodičia od začiatku vinia nitriansku nemocnicu Sebastiána hospitalizovali v januári vo Fakultnej nemocnici v Nitre pre cukrovku. Po náhlom zhoršení zdravotného stavu ho museli oživovať a previezli ho do Bratislavy, kde mu už nedokázali pomôcť. Rodičia od začiatku vinia zo smrti syna nitriansku nemocnicu. Na sociálnej sieti vytvorili stránku Spravodlivosť pre Sebinka, kde zo zavinenia tragédie obviňujú zdravotnú sestru, ktorá podľa nich vypla alarm životných funkcií. Fakultná nemocnica Nitra zaslala k rozhodnutiu ÚDZS stručné stanovisko: „Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou svojím šetrením neustanovuje zodpovednosť konkrétneho zamestnanca. Ďalší postup bude zvažovaný v rámci ďalších rozhodnutí vedenia Fakultnej nemocnice Nitra,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková. Viac k témam: Fakultná nemocnica Nitra, ÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouZdroj: Webnoviny.sk - Fakultná nemocnica v Nitre pochybila v prípade smrti Sebastiána © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Fakultná nemocnica v Nitre pochybila v prípade smrti Sebastiána

Kyberútok na Komisiu pre cenné papiere mohli využiť na nelegálne obchodovanie

NEW YORK 21. septembra (WebNoviny.sk) - Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) informovala, že kybernetický útok na jej systém, v ktorom sú registrované podania, mohol v roku 2016 poskytnúť bázu pre určité nelegálne obchodovanie. Odporúčame:Aktualizované kódy cenných papierov uľahčia investorom rozhodovanie Vo vyhlásení zverejnenom na internetovej stránke SEC jej šéf Jay Clayton uviedol, že revízia rizík komisie v oblasti kybernetickej bezpečnosti, zistila, že v minulosti zaznamenaný "incident" bol spôsobený "zraniteľnosťou softvéru" v systéme registrovania podaní. Odporúčame:Nezaradené účty budú obsluhované len cez poverených členov Vyhlásenie uviedlo, že softvér bol opravený rýchlo po tom, ako sa v roku 2016 odhalilo, že do neho prenikli hackeri. Avšak možnosť, že niekto mohol preniknutie využiť na dosiahnutie nelegálnych ziskov, sa zistila až minulý mesiac. Šéf komisie dodal, že hackerský útok neviedol k úniku osobných údajov. SEC pokračuje v prešetrovaní kybernetického útoku a jeho možných následkov a koordinuje sa s "príslušnými úradmi", konštatovalo vyhlásenie komisie. Viac k témam: Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC), cenné papiere, kybernetický útokZdroj: Webnoviny.sk - Kyberútok na Komisiu pre cenné papiere mohli využiť na nelegálne obchodovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kyberútok na Komisiu pre cenné papiere mohli využiť na nelegálne obchodovanie

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Rýchla voľba

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Banská Štiavnica, Banská Belá, Banský Studenec, Svätý Anton, Štiavnické Bane
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang